Dlužník začal pálit na exekutora a ženu, policie ho zastřelila. Neměl rád lidi, říká sousedka

ČTK Lukáš Prchal Barbora Němcová ČTK, Lukáš Prchal, Barbora Němcová
Aktualizováno 20. 7. 2016 18:02
Ve středu dopoledne se v Ostravě střílelo. Při soudním vystěhování policisté zastřelili muže, který postřelil exekutora, ženu a jednoho z jejich kolegů. Zastřelený muž použil dlouhou střelnou zbraň. Exekutor a žena utrpěli středně vážná až vážná zranění, která je ale neohrožují na životě. Náměstek pro léčebnou péči Josef Srovnal z Fakultní nemocnice Ostrava řekl, že oba zranění jsou na operačním sále.
Incident se odehrál v Ostravě-Hrušově. Muž držel zbraň nelegálně.
Incident se odehrál v Ostravě-Hrušově. Muž držel zbraň nelegálně. | Foto: ČTK

Ostrava - Policisté ve středu dopoledne zastřelili šestašedesátiletého muže, který v Ostravě - Hrušově při soudním vystěhování postřelil exekutora a ženu, která ho jako nezúčastněná osoba při exekuci doprovázela. "Dnes dopoledne došlo v Ostravě k násilnému trestnému činu, při kterém byly zraněny dvě osoby, třetí byl policista," řekla Aktuálně.cz mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková. Policie pátrala po dalším muži, který údajně byl v domě a z místa utekl. Jde pravděpodobně o syna mrtvého. Svědek se policii přihlásil sám. V domě nebyl.

Zranění jednapadesátiletého exekutora a sedmatřicetileté ženy jsou podle tiskového mluvčího moravskoslezských záchranářů Ladislava Langa středně vážná až vážná. "Oba utrpěli poranění dolní končetiny v oblasti bérce, nebyli ale v bezprostředním ohrožení života," upřesnil pro Aktuálně.cz s tím, že policistu záchranáři neošetřovali. Zranění byli převezeni do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

Náměstek pro léčebnou péči Josef Srovnal z Fakultní nemocnice Ostrava kolem poledne řekl, že oba zranění jsou na operačním sále. "U té ženy jde o lehké zranění, tam je předpoklad, že po tom ošetření půjde na standardní oddělení traumacentra. U muže je zranění vážnější, ale ne život ohrožující," uvedl Srovnal. Muž tak bude na jednotce intenzivní péče. Oba jsou mimo ohrožení života.

Připravený útok

Útok vnímají policisté jako předem připravený a promyšlený. Z dosud získaných informací vyplývá, že situace mohla být mnohem tragičtější. Na místě byli i další lidé a u střelce s útočnou puškou kriminalisté našli další tři plné zásobníky s celkem 90 náboji. Řekl to náměstek ředitele moravskoslezské policie Radim Wita.

"S ohledem na to, že na místě bylo i dalších osm lidí, mohly být následky vážnější," připustil policista. Dodal, že společně s exekutorem úřednicí a třemi policisty se soudního vystěhování účastnili i pracovníci stěhovací firmy a zástupci majitele domku. Kriminalisté se domnívají, že terčem útoku se mohli stát i oni.

Policie už také popsala dění před střelbou. Exekutor s doprovodem si při příjezdu na místo nebyl jistý svou bezpečností. Proto přivolal policisty z obvodního oddělení. "Podle zatím zjištěných poznatků, když na místo dorazili, chtěl exekutor zahájit exekuci. Policisté šli k domu první, civilisté za nimi," popsal Wita. K domu už ale nedošli, muž vyšel ze dveří a začal střílet. Policisté palbu opětovali a útočníka zastřelili. "Považuji to za velmi rychlý a profesionální zákrok," řekl Wita.

Podle informací ČTK byl zastřelený dlužník policista. Wita uvedl, že nejde o policistu, zda šlo o bývalého policistu, nechtěl dál komentovat.

Případ kriminalisté kvalifikovali jako pokus o vraždu. Podle Wity byla zbraň nelegálně vlastněná a zůstala na místě činu. Policisté mají informace, že by střelec mohl mít i další nelegálně držené zbraně. Nyní je hledají. "Nebyl držitelem žádného oprávnění k držení zbraní ani v minulosti," uvedl Wita.

Zda šlo o policistu, nepotvrdila ani žena bydlící nedaleko místa střelby. "Znala jsem jeho přítelkyni. Ta údajně o exekuci vůbec nevěděla," řekla třiapadesátiletá Jindřiška Bitová. Podle ní byl zastřelený konfliktní člověk. "Neměl rád lidi, s každým se jenom přel," uvedla.

Tiskový mluvčí Exekutorské komory ČR Petr Vorlíček řekl, že s konflikty se exekutoři setkávají poměrně často, i když ne s takovými následky. "Vykonavatelé, kteří chodí po exekucích do domácností, mají zaměstnání, řekněme, velmi neoblíbené a lidmi nepříliš ceněné," uvedl Vorlíček.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy