Dlužník začal pálit na exekutora a ženu, policie ho zastřelila. Neměl rád lidi, říká sousedka

ČTK Lukáš Prchal Barbora Němcová ČTK, Lukáš Prchal, Barbora Němcová
Aktualizováno 20. 7. 2016 18:02
Ve středu dopoledne se v Ostravě střílelo. Při soudním vystěhování policisté zastřelili muže, který postřelil exekutora, ženu a jednoho z jejich kolegů. Zastřelený muž použil dlouhou střelnou zbraň. Exekutor a žena utrpěli středně vážná až vážná zranění, která je ale neohrožují na životě. Náměstek pro léčebnou péči Josef Srovnal z Fakultní nemocnice Ostrava řekl, že oba zranění jsou na operačním sále.
Incident se odehrál v Ostravě-Hrušově. Muž držel zbraň nelegálně.
Incident se odehrál v Ostravě-Hrušově. Muž držel zbraň nelegálně. | Foto: ČTK

Ostrava - Policisté ve středu dopoledne zastřelili šestašedesátiletého muže, který v Ostravě - Hrušově při soudním vystěhování postřelil exekutora a ženu, která ho jako nezúčastněná osoba při exekuci doprovázela. "Dnes dopoledne došlo v Ostravě k násilnému trestnému činu, při kterém byly zraněny dvě osoby, třetí byl policista," řekla Aktuálně.cz mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková. Policie pátrala po dalším muži, který údajně byl v domě a z místa utekl. Jde pravděpodobně o syna mrtvého. Svědek se policii přihlásil sám. V domě nebyl.

Zranění jednapadesátiletého exekutora a sedmatřicetileté ženy jsou podle tiskového mluvčího moravskoslezských záchranářů Ladislava Langa středně vážná až vážná. "Oba utrpěli poranění dolní končetiny v oblasti bérce, nebyli ale v bezprostředním ohrožení života," upřesnil pro Aktuálně.cz s tím, že policistu záchranáři neošetřovali. Zranění byli převezeni do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

Náměstek pro léčebnou péči Josef Srovnal z Fakultní nemocnice Ostrava kolem poledne řekl, že oba zranění jsou na operačním sále. "U té ženy jde o lehké zranění, tam je předpoklad, že po tom ošetření půjde na standardní oddělení traumacentra. U muže je zranění vážnější, ale ne život ohrožující," uvedl Srovnal. Muž tak bude na jednotce intenzivní péče. Oba jsou mimo ohrožení života.

Připravený útok

Útok vnímají policisté jako předem připravený a promyšlený. Z dosud získaných informací vyplývá, že situace mohla být mnohem tragičtější. Na místě byli i další lidé a u střelce s útočnou puškou kriminalisté našli další tři plné zásobníky s celkem 90 náboji. Řekl to náměstek ředitele moravskoslezské policie Radim Wita.

"S ohledem na to, že na místě bylo i dalších osm lidí, mohly být následky vážnější," připustil policista. Dodal, že společně s exekutorem úřednicí a třemi policisty se soudního vystěhování účastnili i pracovníci stěhovací firmy a zástupci majitele domku. Kriminalisté se domnívají, že terčem útoku se mohli stát i oni.

Policie už také popsala dění před střelbou. Exekutor s doprovodem si při příjezdu na místo nebyl jistý svou bezpečností. Proto přivolal policisty z obvodního oddělení. "Podle zatím zjištěných poznatků, když na místo dorazili, chtěl exekutor zahájit exekuci. Policisté šli k domu první, civilisté za nimi," popsal Wita. K domu už ale nedošli, muž vyšel ze dveří a začal střílet. Policisté palbu opětovali a útočníka zastřelili. "Považuji to za velmi rychlý a profesionální zákrok," řekl Wita.

Podle informací ČTK byl zastřelený dlužník policista. Wita uvedl, že nejde o policistu, zda šlo o bývalého policistu, nechtěl dál komentovat.

Případ kriminalisté kvalifikovali jako pokus o vraždu. Podle Wity byla zbraň nelegálně vlastněná a zůstala na místě činu. Policisté mají informace, že by střelec mohl mít i další nelegálně držené zbraně. Nyní je hledají. "Nebyl držitelem žádného oprávnění k držení zbraní ani v minulosti," uvedl Wita.

Zda šlo o policistu, nepotvrdila ani žena bydlící nedaleko místa střelby. "Znala jsem jeho přítelkyni. Ta údajně o exekuci vůbec nevěděla," řekla třiapadesátiletá Jindřiška Bitová. Podle ní byl zastřelený konfliktní člověk. "Neměl rád lidi, s každým se jenom přel," uvedla.

Tiskový mluvčí Exekutorské komory ČR Petr Vorlíček řekl, že s konflikty se exekutoři setkávají poměrně často, i když ne s takovými následky. "Vykonavatelé, kteří chodí po exekucích do domácností, mají zaměstnání, řekněme, velmi neoblíbené a lidmi nepříliš ceněné," uvedl Vorlíček.

 

Právě se děje

Další zprávy