Tasemnice se dál šíří Českem. "Vylezla" až po půl roce

ČTK ČTK
20. 6. 2013 11:28
Všichni jedli tatarský biftek ze syrového hovězího masa nebo krvavý hovězí steak
Všichni nakažení jedli tatarský biftek ze syrového hovězího masa nebo krvavý hovězí steak.
Všichni nakažení jedli tatarský biftek ze syrového hovězího masa nebo krvavý hovězí steak. | Foto: Thinkstock

Ostrava - Hygienici zaznamenali v Moravskoslezském kraji 23. potvrzený případ nákazy tasemnicí.

Původ nákazy ale stejně jako u všech předchozích případů spadá do období loňských Vánoc a do rodiny, kde už se nákaza tasemnicí objevila. Řekl to mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Radim Mudra.

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s nákazou prověřila 20 chovů skotu. U pěti z nich zjistila vyšší riziko a u dalších pěti střední riziko cysticerkózy, tedy výskytu boubelů tasemnice v mase zvířat, sdělil mluvčí SVS Josef Duben.

Nakažení lidé pocházejí z Opavska a jde o dospělé ve věku 20 až 66 let. Všichni jedli v období Vánoc tatarský biftek ze syrového hovězího masa nebo ojediněle krvavý hovězí steak.

"Ten poslední případ připadá na stejné období, jenom ten člověk vypudil bílý článek teprve teď," řekl Mudra.

Podle Dubna bude možné na základě vyšetření skotu pokusit se vytipovat zdroje nákazy.

"Je však třeba si uvědomit, že tasemnice má několik vývojových stadií, vyskytuje se v přírodě, a v podstatě jeden zdroj, jeden člověk dokáže 'zamořit' velmi široké okolí," uvedl Duben.

Veterináři odebrali 1123 vzorků krve od skotu ve 20 hospodářstvích ve Středočeském, Královéhradeckém, Pardubickém, Zlínském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Při vyšetřeních spolupracovali s Výzkumným ústavem veterinárního lékařství v Brně a s veterinární univerzitou v Curychu.

Loni jen šest nakažených v celé zemi

"V pěti chovech z 20 lze hovořit o vyšším riziku, neboť více než 20 procent vyšetřených kusů mělo protilátky. Dalších pět chovů je možno charakterizovat jako chovy se středním rizikem (10 až 20 procent pozitivních kusů)," uvedl Duben.

U zbývajících deseti chovů zjistili veterináři pouze ojedinělé pozitivní kusy nebo byla všechna vyšetřovaná zvířata negativní.

Duben uvedl, že zatímco v 60. letech 20. století byl výskyt boubelů u poráženého skotu devět procent, v 90. letech to bylo jedno procento a loni jen 0,004 procenta, to znamená 60 případů u 1,4 milionu poražených kusů.

Lidí nakažených tasemnicí se loni objevilo jen šest v celé zemi. V Moravskoslezském kraji registrovali hygienici za posledních pět let průměrně jedno onemocnění ročně.

Duben uvedl, že syrové hovězí maso nelze jíst bez rizika. "Pokud se někdo nechce vzdát oblíbeného tatarského bifteku, nechť používá maso škrábané (aby se případně se vyskytující boubel narušil) anebo které několik dnů promrzalo v mrazničce," uvedl mluvčí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy