Tasemnice se dál šíří Českem. "Vylezla" až po půl roce

ČTK ČTK
20. 6. 2013 11:28
Všichni jedli tatarský biftek ze syrového hovězího masa nebo krvavý hovězí steak
Všichni nakažení jedli tatarský biftek ze syrového hovězího masa nebo krvavý hovězí steak.
Všichni nakažení jedli tatarský biftek ze syrového hovězího masa nebo krvavý hovězí steak. | Foto: Thinkstock

Ostrava - Hygienici zaznamenali v Moravskoslezském kraji 23. potvrzený případ nákazy tasemnicí.

Původ nákazy ale stejně jako u všech předchozích případů spadá do období loňských Vánoc a do rodiny, kde už se nákaza tasemnicí objevila. Řekl to mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Radim Mudra.

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s nákazou prověřila 20 chovů skotu. U pěti z nich zjistila vyšší riziko a u dalších pěti střední riziko cysticerkózy, tedy výskytu boubelů tasemnice v mase zvířat, sdělil mluvčí SVS Josef Duben.

Nakažení lidé pocházejí z Opavska a jde o dospělé ve věku 20 až 66 let. Všichni jedli v období Vánoc tatarský biftek ze syrového hovězího masa nebo ojediněle krvavý hovězí steak.

"Ten poslední případ připadá na stejné období, jenom ten člověk vypudil bílý článek teprve teď," řekl Mudra.

Podle Dubna bude možné na základě vyšetření skotu pokusit se vytipovat zdroje nákazy.

"Je však třeba si uvědomit, že tasemnice má několik vývojových stadií, vyskytuje se v přírodě, a v podstatě jeden zdroj, jeden člověk dokáže 'zamořit' velmi široké okolí," uvedl Duben.

Veterináři odebrali 1123 vzorků krve od skotu ve 20 hospodářstvích ve Středočeském, Královéhradeckém, Pardubickém, Zlínském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Při vyšetřeních spolupracovali s Výzkumným ústavem veterinárního lékařství v Brně a s veterinární univerzitou v Curychu.

Loni jen šest nakažených v celé zemi

"V pěti chovech z 20 lze hovořit o vyšším riziku, neboť více než 20 procent vyšetřených kusů mělo protilátky. Dalších pět chovů je možno charakterizovat jako chovy se středním rizikem (10 až 20 procent pozitivních kusů)," uvedl Duben.

U zbývajících deseti chovů zjistili veterináři pouze ojedinělé pozitivní kusy nebo byla všechna vyšetřovaná zvířata negativní.

Duben uvedl, že zatímco v 60. letech 20. století byl výskyt boubelů u poráženého skotu devět procent, v 90. letech to bylo jedno procento a loni jen 0,004 procenta, to znamená 60 případů u 1,4 milionu poražených kusů.

Lidí nakažených tasemnicí se loni objevilo jen šest v celé zemi. V Moravskoslezském kraji registrovali hygienici za posledních pět let průměrně jedno onemocnění ročně.

Duben uvedl, že syrové hovězí maso nelze jíst bez rizika. "Pokud se někdo nechce vzdát oblíbeného tatarského bifteku, nechť používá maso škrábané (aby se případně se vyskytující boubel narušil) anebo které několik dnů promrzalo v mrazničce," uvedl mluvčí.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy