Stará lávka padne, nová spojí město s Karolinou

Michal Kalina
17. 3. 2011 11:48
Lávka pro pěší, která spojovala ostravské autobusové nádraží s vlaky, čeká demolice
Lávka, která do konce roku nahradí původní přemostění Místecké ulice.
Lávka, která do konce roku nahradí původní přemostění Místecké ulice. | Foto: Statutární město Ostrava

Ostrava - Lávku pro pěší nad Místeckou ulicí v Ostravě nahradí nová. Investor dal před návrhem Evy Jiřičné přednost levnější variantě.

Současné přemostění čeká demolice, která začne koncem března. Nově postavená lávka spojí obchodní centrum Nová Karolina s autobusovým nádražím, měla by vyrůst do konce roku.

"My jsme po zralých úvahách vyčlenili na takovouto lávku v rozpočtu 50 až 80 milionů korun. Všechny původní nabídky byly kolem 200 milionů. To se ukázalo jako neřešitelné," vyjádřil se v České televizi zástupce investora, společnosti Multi Development, Luboš Kočí.

Původně plánovaná lávka od Evy Jiřičné je tak podle firmy příliš drahá. "Ty firmy, které byly požádány o ocenění, myslím, že to trošku předražily. To je neobyčejně komplikovaný projekt, který nikdy nedělaly, my si myslíme, že by ta cena byla poloviční," oponuje architektka.

Návrh od Evy Jiřičné byl podle investora příliš drahý. Architektka si to nemyslí.
Návrh od Evy Jiřičné byl podle investora příliš drahý. Architektka si to nemyslí. | Foto: Statutární město Ostrava

Právě návrh přemostění měl být zárukou kvalitní architektury v přeměňované oblasti. Změn navíc dozná oproti původním plánům i podoba obchodního centra. Zástupci města přiznávají, že i přes jednání s investorem nemají možnost jeho rozhodnutí změnit.

Místecká ulice bude kvůli demolici pěšího mostu od 26. do 28. března uzavřená, do dokončení stavby bude v místě platit částečné omezení provozu. Trasu pro pěší, která povede přes ulicí 28. října a podchodem Frýdlantské mosty, vyznačí informační tabule.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy