Žhářský útok na ostravské Romy potrestal soud podmínkou

Domácí Domácí
10. 12. 2010 11:49
Rasový motiv se nepodařilo policii prokázat

Ostrava - Matka se synem, které obžaloba vinila ze žhářského útoku na domek Romů v ostravské osadě Bedřiška, odešli od soudu s podmínečnými tresty.

Synovi vyměřil Krajský soud v Ostravě tříletý podmíněný trest za pokus o obecné ohrožení. Matce podmíněný trest 18 měsíců za to, že synovi v jeho útoku zápalnou lahví nezabránila.

Mladíkovi soud také nařídil ochrannou výchovu. Do 18 let tedy bude v ústavu. Matce pak po dobu zkušební doby zakázala soudkyně pít alkohol.

Obžalovaný se sice ještě v jednací síni vzdal práva na odvolání, jeho matka i státní zástupkyně Brigita Bilíková si ale ponechaly lhůtu na rozmyšlenou. Rozsudek tak zatím není pravomocný.

Útoku předcházel bujarý večírek

Útok se odehrál v noci z 13. na 14. března. Předcházel mu večírek, jehož hlasité účastníky museli uklidňovat i přivolaní policisté.

Lahev naplněná éterem vletěla do domu krátce před čtvrtou hodinou ranní. Dopadla do dětského pokoje, kde spala 14letá dívka. Naštěstí se nerozbila a hořící knot, od něhož se vzňal jen koberec, stačila dívka včas uhasit.

Případem se zabýval zvláštní vyšetřovací tým. Obžaloba posléze matku a syna vinila z pokusu o vícenásobnou vraždu.

Podle oficiální verze útočili kvůli sousedským rozepřím. Rasový motiv se policii nepodařilo prokázat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy