Soud potrestal hon na Romy vězením i podmínkami

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 2. 2011 12:29
Radikálové na podzim 2008 málem ubili sedmnáctiletého mladíka

Ostrava - Krajský soud v Ostravě vynesl tresty za necelé tři roky starý hon na Romy v ulicích Havířova na Karvinsku.

Trojici pravicových radikálů potrestal vězením od tří do čtyř let, další tři odsouzení dostali dvouletou podmínku. Dva obžalované soud zprostil viny.

Hon na Romy se odehrál v noci 8. listopadu 2008, kdy tři auta plná neonacistů vyrazila do havířovských ulic. Na sídlišti Šumbark, kde žije početná romská komunita, extrémisté zatarasili cestu dvěma mladíkům.

"Šel jsem s kamarádem po chodníku. Povídali jsme. Najednou u nás prudce zabrzdila tři auta a vyskákali z nich kluci v kuklách. Začali nás honit. Mne chytili za kapuci a strhli k zemi. Bylo jich několik, nevím přesně. Někteří zůstali sedět v autech. Kamarád utekl," popisoval později mladík, kterému se uprchnout nepodařilo.

Útočníci měli podle romského aktivisty Markuse Papeho použít kovový klíč a teleskopický obušek a mladíka bili a kopali do hlavy a nohou. Mladík utrpěl tak těžká zranění, že přežil jen díky rychlému ošetření.

Podle rozsahu zranění mladého napadeného Roma, který utrpěl poranění lebky, má mentální problémy a je částečně ochrnut, mohl soud případ kvalifikovat i jako pokus o vraždu s rasovým motivem. To se ale nakonec nestalo.

Soudkyně tresty udělila za rasově motivované těžké ublížení na zdraví. "Nebyl prokázán úmysl kohokoliv zabít. Nezjistilo se ani to, že by útočili zbraněmi," vysvětlila předsedkyně senátu.

Útočníky zahnala skupinka dělníků

Po tomto útoku se prý extrémisté pokusili chytit další Romy. Některým se podařilo uniknout. V jednom případě se útočníkům na odpor postavila v hotelovém domě Impuls skupina ukrajinských dělníků a Roma tak zachránili.

Důležitou roli v případu sehrál policejní expert, který obžalované jednoznačně označil za pravicové extrémisty. Soudu předložil důkazy, že se účastnili akcí neonacistických skupin. Někteří navíc patřili k hnutí skinheads či k radikálnímu jádru příznivců fotbalového klubu Baník Ostrava.

"Podle jejich zaměření je jasné, že to byla trestná výprava na Romy. Ukázali svou odvahu. Bylo jich 12 a nechali se zahnat čtyřmi Ukrajinci. Takže se jedná o zbabělce, kteří si troufnou pouze na osamělé a hubené patnáctileté kluky," konstatovala soudkyně.

Policii se podařilo identifikovat osm údajných útočníků. Podle svědků se ale akce účastnilo celkem 12 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy