Ostrava - Smogová situace už platí v celém Moravskoslezském kraji. Nejprve byla vyhlášena pro aglomeraci Ostravy, Karviné a Frýdku-Místku, v noci na pátek ji meteorologové rozšířili o Novojičínsko, Bruntálsko a Opavsko, odpoledne i na Třinecko, řekl pracovník ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
Smogovou situaci meteorologové vyhlásili kvůli prachu už ve čtvrtek odpoledne i pro Olomoucký a Zlínský kraj, pozdě večer pak pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdeckomístecko. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu na některých stanicích totiž překročily dva dny po sobě prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový.
Malé děti, starší lidé a nemocní s chronickými dýchacími potížemi či srdečným onemocněním by se proto měli při pobytu venku vyvarovat zvýšené fyzické zátěže. Řidiče meteorologové žádají, aby pokud možno nevyjížděli.
Stále vysoké hodnoty
Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se ráno v regionu pohybovaly od 140 do 242 mikrogramů na metr krychlový. Přes den sice poklesly, přesto i odpolední hodnoty nadále zůstávaly vysoké a byly od 127 do 215 mikrogramů na metr krychlový.
Výrazné zlepšení zatím meteorologové neočekávají. "Předpokládáme, že odpoledne a večer bude imisní limit pro průměrné 24hodinové koncentrace prašného aerosolu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, nadále většinou dvojnásobně až čtyřnásobně překročen," uvedli meteorologové.
Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní. Podle aktuálních hodinových koncentrací byla odpoledne situace na většině území kraje nadále hodnocena jako špatná, místy jako vyhovující nebo velmi špatná.
Moravskoslezský kraj má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Na jeho kvalitu má vliv doprava, průmysl i topení v domácnostech. Největší problémy bývají právě na podzim a v zimě.
Podrobnější informace o kvalitě ovzduší lze získat na webu ČHMÚ.