Lidem ve středočeských městech vadí neukáznění řidiči

ČTK ČTK
7. 3. 2014 11:43
Především rodiče dětí volají po větším množství retardérů, policejních hlídek či omezení rychlosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Benešov - Rodiče školáků v některých středočeských městech vyzývají radnice a policii, aby zakročily proti neukázněným řidičům.

Požadují osazení zpomalovacích prvků a radarů nebo častější policejní kontroly. Například v Benešově lidé volali po umístění úsekového měření rychlosti v Čechově ulici. V Příbrami zase vznikla petice požadující lepší dopravní opatření v ulici Hornických učňů.

Podobné případy řešili i v Králově Dvoře na Berounsku. Města však požadavkům rodičů často nemohou nebo nechtějí vyhovět.

Lidé v Benešově si stěžovali na to, že školáky v Čechově ulici ohrožují rychle jedoucí auta. Průzkum, který provedla městská policie, ale podle radnice ukázal, že umístění radaru v této lokalitě není nutné.

"Rada se dohodla, že radar sem umisťovat nebude. Počet aut, která tam překračují rychlost, je minimální," uvedl místostarosta Tomáš Podhola (Volba pro město). Podíl neukázněných řidičů v této ulici se podle něj drží pod šesti procenty, což je poměrně málo.

Silnice je navíc upravena tak, aby zabraňovala rychlé jízdě. Byla zúžena a osazena dopravním značením. Na přechodu také občas dohlížejí na bezpečnost dětí pracovníci radnice v oranžových vestách.

Podhola neskrývá, že město přihlédlo hlavně k ekonomické analýze, za pořízení úsekového měření rychlosti by město zaplatilo milion korun. Radnice by takové zařízení raději umístila do ulice Červené Vršky na příjezdu od Prahy, kde jsou podle ní prohřešky řidičů častější.

V Příbrami zase vznikla petice požadující omezení rychlosti a snížení hluku v ulici Hornických učňů. Radnice ale tvrdí, že všechna doporučení od dopravní policie splnila. "Dávat všude retardéry? Tudy, myslím, cesta nevede," řekl starosta Pavel Pikrt (ČSSD).

Rychle se rozrůstající Králův Dvůr musel řešit stížnosti v satelitních oblastech. "Zaznamenali jsme požadavek na snížení rychlosti z 50 na 30 kilometrů v hodině. Řeší se to s dopravní policií," uvedl starosta Petr Vychodil (ODS).

Poukázal ale na to, že v satelitech se dodržování nejvyšší povolené rychlosti špatně kontroluje. Policejní hlídky jsou hned vidět a není tam takový provoz jako na hlavních tazích. "Ač to asi nezní hezky, policie volí místa s větším provozem, kde víc vybere," podotkl.

Policisté ve Středočeském kraji loni vyšetřovali více než jedenáct tisíc dopravních nehod, což bylo o šest stovek více než v roce 2012. Proti předchozímu roku však na krajských silnicích ubylo usmrcených lidí při dopravních nehodách o 22 na 88.

Počet těžce zraněných při nehodách meziročně klesl o 53 a lehce zraněných o 96. Nejvíc dopravních nehod se loni stalo na Benešovsku, a sice 1384. Nejméně jich bylo naopak na Kutnohorsku a Rakovnicku.

 

Právě se děje

Další zprávy