Rokytnice chce provoz lanovky i v létě, KRNAP je proti

ČTK ČTK
23. 4. 2012 14:11
Lanovka na Lysou horu je jediná v Krkonoších, která vede do první zóny národního parku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Rokytnice nad Jizerou (Semilsko) - Krkonošské středisko Rokytnice nad Jizerou usiluje o to, aby lanovka na Lysou horu mohla jezdit i v létě.

Lanovka postavená před 16 lety jezdí pouze v zimní sezoně a jen, pokud je v horních partiích dostatečná sněhová pokrývka.

Zatím se to nedaří, správa Krkonošského národního parku (KRNAP) se obává devastace přírody.

Lanovka na Lysou horu je jediná v Krkonoších, která vede do první zóny národního parku. I proto byl od začátku provoz povolen jen v zimě, řekl mluvčí správy parku Jakub Kašpar.

Rokytnice je v podstatě jediným krkonošským střediskem, kde v létě není lanovka v provozu. V ostatních areálech je mohou turisté i v létě využít k dopravě na hřebeny.

"V současnosti je celá ekonomika závislá hlavně na cestovním ruchu. Současný potenciál horského střediska však může Rokytnice využít jen v zimním období," řekl starosta Petr Matyáš.

Letní provoz lanovky by podle něj mohl do města přilákat víc turistů a zajistit práci místním podnikatelům.

Petici podepsalo na 3000 lidí

Rokytnická radnice i místní podnikatelé věří, že letní provoz lanovky by zajistil návštěvnost i v dalších měsících a zvýšil konkurenceschopnost Rokytnice v rámci krkonošských středisek.

Letní provoz má ve městě velkou podporu, což dokládá petice, pod niž se už podepsalo na 3000 lidí.

"Letní provoz a větší šance na celoroční uplatnění by pomohly vyřešit i aktuálně největší problém obce, kterým je odchod mladých lidí za prací do měst," dodal předseda petičního výboru Jaromír Beran.

Snahou signatářů petice je podle něj udržitelný rozvoj regionu. "V Rokytnici je však ohrožen nepřiměřenou ochranou přírody. Ta v pojetí správy národního parku znemožňuje další vývoj mikroregionu," uvádí text petice.

Na vrchol hory nemají turisté přístup

Ministerstvo životního prostředí a KRNAP se zatím letnímu provozu brání. "Lanovka získala před 16 lety povolení ke stavbě s tím, že provoz bude možný jen v zimě," upozornil mluvčí správy parku Jakub Kašpar.

Vrchol hory je podle něj první zónou národního parku, kam turisté nemají přístup, rostou tam vzácné rostliny a v turistické sezoně tam zvířata hledají klid. "Od lanovky tam nevede ani žádná cesta, po níž by turisté mohli odejít," řekl Kašpar.

Správa parku podle něj nechala v minulosti posoudit různé varianty letního provozu a ve všech případech ho odborníci nedoporučili.

Podle Berana jsou ale provozovatelé ochotni přistoupit na omezený provoz od července do září. Podle odhadů by lanovka denně na vrchol nevyvezla víc než 500 lidí.

Obě strany se proto nyní dohodly na zpracování nových posudků vlivu na přírodu, za jasných pravidel a omezení. "Studie by měly být hotové na podzim, pak si znovu sedneme a věc posoudíme," dodal Kašpar.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy