reklama
 
 

Zeman dostal na uvítanou v Libereckém kraji samopal. Přišlo mi to symbolické, říká hejtman Půta

AKTUALIZOVÁNO 24. 2. 2016
Během návštěvy Libereckého kraje věnoval hejtman Martin Půta (STAN) prezidentovi Miloši Zemanovi znehodnocený samopal. Mělo jít o soukromý dar při osobním setkání. Půta Zemana obdaroval samopalem přesně rok od střelby v Uherském Brodě.

Liberec - Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN) ve středu věnoval prezidentovi republiky Miloši Zemanovi znehodnocený samopal. Šlo o soukromý dar při osobním setkání.

Hejtman obdaroval Zemana přesně rok od tragédie v Uherském Brodě. Důchodce Zdeněk Kovář tehdy spáchal největší masovou vraždu v novodobých českých dějinách, když v restauraci postřílel osm hostů a pak zabil i sebe.

O jiné střelné zbrani, kalašnikovu, hovořil také prezident na konci ledna v jihomoravském Tišnově, když se ho jedna ze studentek zeptala, jakým způsobem mohou lidé dosáhnout odvolání premiéra. Zeman na to řekl, že u jakéhokoliv politika jsou dva způsoby - demokratický, tedy jít k volbám, a nedemokratický, což je kalašnikov.

"Samopal jsem dostal při loňské vzpomínkové akci na konec druhé světové války. A protože jsem pro něj neměl využití, přišlo mi docela symbolické v souvislosti několika posledních dnů, darovat tento samopal panu prezidentovi," vysvětluje Půta svoje rozhodnutí a připomíná, že prezidentova slova o kalašnikovu a premiérovi Sobotkovi byla podle něj vytržena z kontextu. "A já se nyní královsky bavím, když sleduji reakce na dar, který jsem dal prezidentovi, zase ty věci žijí svým životem. Šlo o můj zcela soukromý dar, ne dar kraje," dodává.

Oficiálně dostal prezident od hejtmana kraje darem sněžnice a drátěného českého lva. Samopal Sudajev PPŠ 43 byl soukromým darem. Podle Fulkové je zbraň sovětské výroby řádně znehodnocená a jsou k ní veškeré doklady. Že není funkční, potvrdil na setkání se studenty i prezident: "Já jsem ten samopal nejdříve namířil na pana hejtmana, a potom na svoji ženu, ale protože je to maketa, tak nevystřelila."

Prezident Miloš Zeman ve středu zahájil třídenní návštěvu Libereckého kraje. Oficiální dary, které obdržel, jsou díla místních řemeslníků. Sněžnice z jasanového dřeva a hovězí kůže vyrobil Tomáš Hanuš z Valteřic a lev je dílem Ladislava Šlechty z Harrachova. Zeman na oplátku věnoval hejtmanovi aktovku na spisy, prázdnou peněženku a opasek, vše je z pravé kůže.

autoři: ČTK, Radek Bartoníček | 24. 2. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Liberecký kraj

  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama