Napadl nový sníh, Liberecký kraj vyhlíží lyžaře

ČTK ČTK
9. 2. 2012 20:41
Vlekaři doufají, že rekreanty od cesty do hor neodradí ani mrazivé počasí
V těchto dnech panují v horských střediscích ideální lyžařské podmínky.
V těchto dnech panují v horských střediscích ideální lyžařské podmínky. | Foto: Zuzana Hronová

Liberec - Podmínky v lyžařských areálech v Jizerských horách a v západních Krkonoších vylepšil nový sníh. Vlekaři doufají, že rekreanty od cesty do hor neodradí ani mrazivé počasí.

V sobotu a v neděli v noci a nad ránem by mohla v Libereckém kraji ojediněle klesnout teplota vzduchu až k minus 25 stupňům Celsia. Přes den se podle aktuální předpovědi meteorologů má pohybovat v mnohem přijatelnějších hodnotách.

V krkonošské Rokytnici nad Jizerou leží na svazích 120 až 170 centimetrů sněhu. Nově napadlo několik centimetrů prašanu, což sjezdaři ocení.

"Sjezdovky jsou upravené. Otázkou zůstává, co udělají klimatické podmínky. Výhled je, že bude svítit slunce, ale noční teploty budou ještě poměrně nízké, i když přes den by měly stoupat," uvedl ředitel Spartaku Rokytnice Petr Ceé.

Podobné podmínky jako Rokytnice nabízí i středisko v nedalekém Harrachově, kde sněhová pokrývka rovněž dosahuje až 170 centimetrů. Přes metr sněhu je na svazích také v některých areálech v Jizerských horách.

Například Ski areál Severák uvádí 80 až 120 centimetrů. "Lyžování je krásné, na tvrdším podkladu, ale v žádném případě ne zmrzlém a přemrzlém," řekl Pavel Bažant, ředitel společnosti Ski Bižu, která kromě Severáku provozuje i areály na Tanvaldském Špičáku a v Bedřichově.

Kromě sněhu bude i sluníčko

"Uvidíme, co udělá víkend. Když nic jiného, bude sluníčko, takže my se na něj těšíme," dodal Bažant. V Bedřichově lyžaře čeká na sjezdovkách od 70 centimetrů do jednoho metru sněhu, Tanvaldský Špičák hlásí asi o deset centimetrů méně. Lyžarské středisko v Kořenově-Rejdicích uvádí 110 až 140 centimetrů.

V areálu na libereckém Ještědu během dneška přibylo asi deset centimetrů nového sněhu. "Na sobotu a na neděli budeme mít sjezdovky připravené všechny a očekáváme, že návštěva bude lepší než posledně, protože byl mráz," uvedl Miroslav Pecháč z lyžařského střediska. Sportovní areál Ještěd má na svazích 55 až 85 centimetrů sněhu, nedaleké středisko Obří sud Javorník 30 až 40 centimetrů.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy