Liberec dokončil většinu úprav na trati do Vratislavic

ČTK ČTK
5. 10. 2011 13:48
Původně jednokolejný úsek byl nahrazen dvoukolejným, projekt stál 124 milionů
Peníze určené na stavbu nové trati chce dopravní podnik použít na dokončení modernizace.
Peníze určené na stavbu nové trati chce dopravní podnik použít na dokončení modernizace. | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Modernizace dalšího úseku tramvajové trati směrem na liberecké Vratislavice za 124 milionů korun skončila.

Oprava 950 metrů dlouhého úseku financoval dopravní podnik, přes 90 procent peněz získal z Regionálního operačního programu evropských fondů.

Původně jednokolejný úsek byl nahrazen dvoukolejným, v křižovatce U Lomu vznikla společná zastávka pro tramvaje i autobusy.

"Úprava zvýšila komfort pro cestující a navíc je trať i bezpečnější," řekl Luboš Wejnar pověřený řízením libereckého dopravního podniku.

Na modernizaci tratě se pracuje už třetí rok. Poslední etapa začala loni na podzim. Nová trať vede napříč bývalým areálem Textilany. Společná zastávka s autobusy U Lomu usnadňuje cestujícím přestupy.

V křižovatce je připraven i koridor pro budoucí trať na sídliště Rochlice. Dopravní podnik už na ni sice získal 150 milionů korun z fondů, celá trasa by ale přišla na půl miliardy korun a na to zatím peníze nemá.

Stavba trati do Rochlice se oddálí

Vedení podniku chce proto od projektu odstoupit a připravit nový, který by umožnil peníze použít na dokončení trati do Vratislavic. "V příštím roce se ale zřejmě stavět nebude, práce by začaly nejdřív na podzim," tvrdí bývalý ředitel podniku Jiří Veselka. Na odbočku do Rochlic by pak podnik žádal dotace znovu v příštím období, v letech 2014 a 2015.

Modernizace a výstavba nového úseku do Rochlice je pro stotisícový Liberec jednou z klíčových akcí. V budoucnu má dovést tramvaje až na největší liberecké sídliště, kde žije kolem 16 tisíc lidí. Nyní jezdí do Rochlice a Zeleného Údolí jen autobusy, náporu cestujících ale nestačí.

Je třeba dostavět zhruba kilometr kolejí. Nový územní plán města výhledově počítá i s dalšími novými tratěmi třeba do Vesce a Doubí nebo na Františkov.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy