Rozsáhlá přestavba nemocnice v Náchodě začne na podzim

ČTK ČTK
14. 2. 2012 16:25
Při první etapě vznikne například centrální budova pro operační sály chirurgie
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Hradec Králové - Rozsáhlá přestavba Oblastní nemocnice v Náchodě začne na podzim. Náklady na první etapu rekonstrukce by mohly dosáhnout až jedné miliardy korun.

Při první fázi vznikne například centrální budova pro operační sály chirurgie. Informoval o tom hejtman hradeckého kraje Lubomír Franc s tím, že stavba by mohla být dokončena v roce 2014.

"V nejbližší době budeme vypisovat výběrové řízení na dodavatele této stavby," řekl Franc. Přestavba náchodské nemocnice je podle něj největší investiční akcí hradeckého kraje za poslední pět let.

Rekonstrukce za provozu

Krajská radní Jana Třešňáková, která má na starost zdravotnictví, v úterý řekla, že náchodská nemocnice je v žalostném stavu a o nákladné přestavbě se mluví více než deset let. Rekonstrukce bude probíhat za provozu.

"Bude to logisticky skutečně náročné, bude tam velký pohyb techniky i stavebníků a také pacientů a zaměstnanců, takže bude nutná velká součinnost vedení nemocnice a stavební firmy," uvedla Třešňáková. Dodala, že v případě krátkodobých výpadků nemocnice by bylo možné využít okolní krajské nemocnice.

Hradecký kraj předpokládá, že na přestavbu náchodské nemocnice získá zhruba 350 až 400 milionů korun z evropských dotací, zbytek peněz chce mít z úvěru. "Na letošní rok máme připraveno v rozpočtu na první etapu zhruba 70 milionů korun, to znamená, že bychom úvěr letos vůbec nečerpali," řekl Franc.

Po skončení první etapy by měly pokračovat další stavební práce a stěhování objektů, což by však v porovnání s první etapou mělo být významně levnější. "Postupně se bude komplex nemocnice upravovat tak, aby celé zdravotnické zařízení fungovalo ve spodní části areálu, což by mělo odstranit problémy s provozními náklady," řekl Franc.

Rekonstrukce je na programu i v Trutnově

Příprava rekonstrukce náchodské nemocnice začala loni v létě, kdy se zbouraly budovy ředitelství a infekčního oddělení. Oblastní nemocnice Náchod je největším oblastním zdravotnickým zařízením kraje. Ve spádové oblasti slouží zhruba 150 tisíc lidí a na svých odděleních nabízí 650 lůžek.

Hradecký kraj plánuje také další investice ve zdravotnictví, například by mělo pokračovat zateplování budov Oblastní nemocnice v Trutnově. Letos by se nových oken a zateplené fasády měl dočkat pavilon chirurgie. Vloni skončilo zateplení budovy interny trutnovské nemocnice za 17 milionů korun.

Loni na podzim kraj také vybudoval novou lékárnu v Oblastní nemocnici v Rychnově nad Kněžnou za zhruba dva miliony korun.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy