Z Brna odejde Agentura pro Romy, necítila podporu města

ČTK ČTK
8. 2. 2011 10:34
Podle ředitele agentury magistrát nespolupracoval na chystaných projektech
V Brně se chtěla agentura zaměřit na bydlení Romů, podobně jako v Břeclavi, kde si spolupráci s radnicí pochvaluje (ilustrační foto).
V Brně se chtěla agentura zaměřit na bydlení Romů, podobně jako v Břeclavi, kde si spolupráci s radnicí pochvaluje (ilustrační foto). | Foto: Kateřina Mahdalová

Brno - Po třech a půl letech práce ukončí agentura pro začleňování v romských lokalitách svou aktivitu v Brně.

Jako cíl si vytkla pomoci městu vytvořit prostupné bydlení pro lidi v sociální tísni, často Romy. Systém měl zahrnovat krizové bydlení, odkud by se však lidé mohli propracovat k obvyklému nájemnímu bydlení.

Podle ředitele agentury Martina Šimáčka radnice neměla o spolupráci zájem.

Bydlení si podle Šimáčka agentura vybrala záměrně, protože v Brně působí víc organizací pomáhajících Romům. Agentura se proto chtěla zaměřit na projekty, které se neobejdou bez městské spolupráce. "To jsme nevyjednali," dodal.

Podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry na magistrátu tuší, že agentura chce skončit. "Ale podle našich informací je to zejména proto, že mění lokality, které jsou dle jejich názoru pro jejich přítomnost důležitější než Brno," uvedl mluvčí.

Spolupráci s agenturou označil za přínosnou pro město, magistrát s ní má podepsané memorandum o spolupráci.

V Břeclavi spolupráce funguje

Podle Šimáčka však spolupráce s Brnem nebyla dobrá, což ilustroval na příkladu druhého jihomoravského města, kde subjekt působí, Břeclavi.

"Máme jasný program, na kterém jsme se shodli s lokálními partnery a s vedením města. Na rozdíl od Brna, kde je dohoda minimální," řekl Šimáček.

V Brně žije podle odhadu odborníků 15 až 17 tisíc Romů, z nichž 8 až 10 tisíc bydlí v sociálně vyloučených lokalitách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy