VŠ v Brně nezvládá výuku. Hrozí žaloby od studentů

Vladimír Barák
27. 10. 2011 11:35
Ministerstvo školství již dříve Vysoké škole obchodní a hotelové omezilo akreditaci
VŠOH v Brně.
VŠOH v Brně. | Foto: vlb

Brno - Závažné nedostatky, které u Vysoké školy obchodní a hotelové (VŠOH) konstatovala akreditační komise, se promítají i do kvality výuky. Vzdělávací instituce sídlící v Brně tak začíná mít vážné potíže.

Studenti si stěžují na nedostatek učitelů a váznoucí komunikaci s vedením školy. VŠ hrozí i žaloby. Dle některých nespokojených posluchačů totiž škola ve skutečnosti nenabízí to, co veřejně slibuje - kvalitní studium.

Na značné mezery v poskytování vzdělání přitom upozornila školu již před rokem akreditační komise. VŠ ale nedostatky neodstranila a zasáhnout muselo ministerstvo školství, když rozhodlo o omezení akreditace. V praxi jde o zákaz přijímat od následujícího akademického roku nové studenty.

Studenti: Vyučující nedorazila... Opět

Z rozhovorů redaktora Aktuálně.cz se současnými studenty vyplynulo, že palčivých problémů je na škole hned několik. A v mnohém se skutečně shodují s odbornými názory akreditační komise.

Podle komise má VŠ například nedostatek vyučujících. Učitelů s titulem docenta či profesora je málo. Ti, kteří skutečně na VŠOH působí, navíc mají příliš vysoký věk a velmi výrazně se zapojují do chodu jiných vysokých škol.

"Jedna paní docentka pochází ze Slovenska a učí tam. Často se stává, že na výuku, kterou má u nás v Brně jednou týdně, vůbec nedorazí. Dnes zase nedojela," potvrdila pod příslibem anonymity jedna ze studentek druhého ročníku.

Místo Brna popisoval UNESCO, má titul

Podobný chaos ve výuce může mít vliv i na závěr studia a související absolventské práce.

Ty na základě zákona musí být zveřejněny a volně k dispozici. Avšak VŠOH je vydá pouze na vyžádání, navíc z nich neumožňuje pořídit kopii. Redaktor Aktuálně.cz tedy o nahlédnutí do náhodně vytipovaných závěrečných prací absolventů VŠOH požádal. Výsledek?

Některé obsahovaly chyby a lze předpokládat, že nejen formální. Časté byly chybějící podpisy učitelů či nestandardní formátování textu.

Za perličku pak lze označit práce, která podle názvu a anotace popisuje město Brno, avšak ve skutečnosti vyjmenovává republikové památky UNESCO. I přesto její autor obdržel titul Bc.

Škola: Stále se zlepšujeme

Vedení školy se žalob od svých studentů neobává. Sice uznává existenci problémů v komunikaci mezi posluchači a školou, ale zároveň je značně zlehčuje. Podle mediátora VŠOH Petera Stoličného si stěžují studenti na všech školách a je to přirozené.
Škola ubezpečuje, že se snaží řešit i některé nedostatky konstatované akreditační komisí.

"Personální zajištění studijního programu stále zlepšujeme dle požadavků ministerstva školství a akreditační komise," sdělila již dříve naší redakci tajemnice školy Hana Vovsová.

Tato "zlepšení" ale nebyla na posledním zasedání AK akceptována. Prý došlo jen k dílčím změnám, které ve výsledku nic neřeší.

Dle informací Aktuálně.cz se v současnosti uvažuje o kompletní prověrce školy. Na základě ní může v krajním případě VŠOH přijít o akreditace úplně. Neproběhne ale dříve než příští rok.

 

Právě se děje

Další zprávy