V Bořím lese na Břeclavsku našel houbař granáty

ČTK ČTK
7. 10. 2013 12:05
Houbař našel v lese vojenskou munici z bývalé zbrojní továrny, jenž zde byla za války

Břeclav - V Bořím lese u Břeclavi našel v pátek houbař pět dělostřeleckých granátů z druhé světové války.

Na jím určeném místě objevili následně pyrotechnici 13 dělostřeleckých granátů a 19 zapalovačů na munici, řekla mluvčí policie Kamila Haraštová. Zdůraznila, že Boří les je municí doslova zamořen. Houbařům a turistům radí se mu vyhýbat.

V lese měla německá armáda za druhé světové války továrnu na munici. Zlikvidována byla neodborně tím, že ji vojáci vyhodili do povětří. Do širokého okolí tak byly rozmetány pumy, granáty a další nebezpečný materiál, který může být i dnes funkční.

"Vyjíždíme do Bořího lesa poměrně často. Páteční nález byl letos jedním z největších," uvedla mluvčí. Problémem je podle ní nerespektování zákazu vstupu do této oblasti. Lidé přehlížejí tabule se zákazem, některé jsou navíc poškozené. Potíže jsou také s hledači kovů.

V minulém režimu se v lese nacházelo hraniční pásmo a lidé tam neměli přístup. Nyní jej protíná několik cyklostezek, z nichž se ale nesmí scházet do porostu. "Ten prostor už mnohokrát pročesali pyrotechnici a přesto není stále bezpečný. Je tam té munice tolik, že asi ani zcela bezpečný už nebude," dodala mluvčí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Afghánské prezidentské volby z loňského roku vyhrál Ašraf Ghaní

Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní. Oznámila to v úterý ústřední volební komise, podle níž Ghaní získal 50,64 procenta hlasů, a těsně tak porazil svého hlavního soupeře, premiéra Abdulláha Abdulláha. Oznámení konečných výsledků bylo kvůli sporům, technickým obtížím a podezření z podvodů několikrát odloženo. Volební komise vítěze nyní definitivně potvrdila po téměř pěti měsících od hlasování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy