Šéf MHD v Brně: Jezdím zadarmo, nemám rád gesta

Vladimír Barák
19. 7. 2011 8:43
Miloš Havránek si v rozhovoru pro Aktuálně.cz stojí za zdražením jízdného
Žádný zásadní problém tu nevidím, říká o brněnském dopravním podniku jeho šéf Miloš Havránek.
Žádný zásadní problém tu nevidím, říká o brněnském dopravním podniku jeho šéf Miloš Havránek. | Foto: Dopravní podnik města Brna

DPMB, a. s.

Vlastník: Statutární město Brno
Základní kapitál: 4,5 miliardy korun
Provozuje tramvajovou, autobusovou, trolejbusovou a lodní dopravu. Celkem přes tisíc vozidel
Zaměstnává takřka 3 tisíce osob.

Zdroj: výroční zpráva DPMB

Brno - Je ve funkci teprve druhý měsíc a už byl terčem nejedné kritiky. Generální ředitel brněnského dopravního podniku (DPMB) Miloš Havránek prý svůj post získal jen díky dobrým vztahům s významnými politiky.

Údajně selhal i manažersky, když se mu nepodařilo odvrátit červnovou stávku "dopraváků". Nyní navíc musí obhajovat jedno z nejcitelnějších zdražení jízdného MHD v historii města.

"Nepoužívejme slovo zdražení. Jde o úpravu tarifu," říká v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz novopečený ředitel DPMB.

Problém? Třeba uklízečka ve vozovně

Aktuálně.cz: V jakém stavu jste převzal brněnský dopravní podnik?
 
Řekl bych, že v dobrém. Funkční, plnící svůj záměr. To, co slibujeme našemu vlastníkovi (město Brno, pozn. red.), to i plníme. Vždy se dá něco zlepšit, ale to jsou detaily.

A.cz: Jen detaily?

Pochopte, že nemůžu vědět, co kde v jaké vozovně dělá ta která uklízečka. Ale byl jsem např. ve vozovně Komín a právě jedné uklízečce jsem musel trochu vyhubovat. Chci tím říct, že se snažím poznat podnik zdola.

A.cz: Možná byste se měl zaměřit na palčivější problémy než na nepořádnou uklízečku.

Já žádný zásadní problém nevidím. Což ještě nic neznamená, zatím se se vším seznamuji. Tedy jsem rád za každou připomínku. Od cestujících i mých zaměstnanců.

A.cz: Takže připomínka. Cestujícím se nelíbí schválené zdražení jízdného.

Nepoužívejme slovo zdražení. Jde o úpravu tarifu. Důvody jsou jasné - rostou ceny energií, paliva. Někdo to zaplatit musí. S městem panuje shoda, že to bude cestující.

Jízdné 13 korun? To je vysloveně trapný

A.cz: Potřebujete 30 milionů, ale dražším jízdným vyberete 60 milionů. 30 milionů skončí kde?

Jde o pouhé odhady. I kdyby se potvrdily, tak dlužíme např. za nová vozidla. Každou korunu využijeme ve prospěch našich cestujících. Rozhodně si ty peníze nerozeberou manažeři na odměnách, jak jste dříve v Aktuálně spekulovali.

A.cz: Možná by pomohlo, kdyby vedení podniku oznámilo, že se zříká veškerých odměn. Pak by ke spekulacím nedocházelo.

Promiňte, ale já neznám manažera, který by odmítl odměny. Jakékoli peníze navíc. Proč by to dělal?

A.cz: Kvůli zohlednění sociálního hlediska. Nemyslíte na lidi s nízkými příjmy.

Na to mysleli politici. Proto prošla ta varianta úpravy jízdních tarifů, která tolik nebolí.

A.cz: Takže si dokážete představit i dražší jízdné?

Dokážu. Vždyť si to spočítejte - při nejvýhodnější roční předplatní jízdence (už po zdražení) bude cestující platit 13 korun za den! Co to je? To ztratíte děravou kapsou. To je náklad, který je vysloveně trapný. Jenže politici, ze sociálních důvodů, k razantnějším úpravám tarifu nesáhli.

MHD používám zadarmo, nemám rád gesta

A.cz: V rozhovoru pro Váš dopravácký časopis jste poznamenal, že jezdíte MHD. Dokonce prý používáte i předplatní jízdenku. Stále ji máte?

Jistě, nosím ji v peněžence.

A.cz: Placenou, nebo zaměstnaneckou, díky níž jezdíte zdarma?

To je tradiční benefit zaměstnanců dopravních podniků. Takže já mám tu zaměstnaneckou.

A.cz: Nepřemýšlíte nad možností pořídit si placenou?

Čemu bych tím pomohl? Nemám rád laciná gesta. Ale jestli Vás to uklidní, jsem tu už dva měsíce a ani nevím, zda mám nárok na stravenky. Takže kvůli benefitům tu rozhodně nejsem.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy