Pro peníze chtěl uškrtit barmanku, odsedí si 19 let

ČTK ČTK
27. 9. 2011 17:18
Žena útok přežila jen díky shodě šťastných náhod
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Radek Jurník si za pokus o vraždu barmanky v přerovské herně definitivně odpyká 19 let ve vězení.

Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud, potvrdil v úterý bez dalších podrobností mluvčí soudu Petr Knötig. Jurník barmanku škrtil tak dlouho, až upadla do bezvědomí. Nezemřela jen shodou šťastných náhod.

Devatenáctiletý trest vyměřil Jurníkovi olomoucký krajský soud. Vrchní soud pak jenom upřesnil právní kvalifikaci.

Jurník se podle něj nedopustil loupeže a pokusu o vraždu, ale pokusu o loupežnou vraždu. Měl podle vrchního soudu v úmyslu zmocnit se peněz za každou cenu a počítal s možností, že barmanka zemře.

Barmanku vylákal do zadní místnosti

Jurník pracovnici herny v Přerově přepadl v polovině května loňského roku. Pod záminkou výplaty peněz ji vylákal do zadní místnosti k herním automatům. Když se žena sehnula, zezadu jí kolem krku přehodil provázek a začal ji škrtit. Barmanku poté odtáhl k barovému pultu, kde mu vydala peníze.

Škrtil ji tak dlouho, až žena spadla na zem a ztratila vědomí. Ženě přitom způsobil psychické potíže a podle znalců se u ní rozvinula posttraumatická porucha, která se projevovala úzkostmi a problémy při usínání.

Otci dvou dětí, který před útokem bydlel v přerovské ubytovně, hrozilo 15 až 20 let ve vězení. Muž se k loupežnému přepadení přiznal. Bagatelizoval však násilí, kterého se na ženě dopustil.

Jurník: Jsem obyčejný chlap, žádný vrah

"Nejsem žádný vrah, jsem obyčejný chlap, který se dostal do špatné situace," řekl Jurník u vrchního soudu. Jeho obhájkyně se snažila dosáhnout toho, aby byl místo pokusu o vraždu souzen za vydírání nebo omezování osobní svobody.

Muž, který byl v minulosti již třikrát souzen, po přepadení sám na sebe policisty upozornil. Uloupené peníze totiž prohrál v automatech v jiné přerovské herně. Poté přišel na policii a vypověděl, že jej přepadli dva Romové.

Při prošetřování údajného přepadení začali policisté prověřovat, kde se nacházel. V té době už přitom znali podobu pachatele, jenž přepadl barmanku herny nedaleko nádraží.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy