Nepomohla týranému chlapci, soud ji potrestal podmínkou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 12. 2011 14:00
Bývalá sociální pracovnice z Brna si rozhodnutí nepřevzala, její právník podal odpor
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Městský soud v Brně potrestal takzvaným trestním příkazem bývalou sociální pracovnici Leu Petříčkovou za to, že nezasáhla v případu týraného chlapce Dominika z Brna.

"Lze jen potvrdit, že rozhodnutí padlo, ale odsouzená si jej nepřevzala," uvedla mluvčí soudu Gabriela Stočková. Verdikt proto zatím nemůže zveřejnit.

Petříčková byla podle dobře informovaných zdrojů potrestána několikaměsíční podmínkou za maření úkonů úřední osoby. "Ani já to nemohu komentovat, protože si trestní příkaz nepřevzala," řekl její právní zástupce Milan Staněk. Potvrdil ale, že ve věci podal odpor a bude se muset konat proces.

Dva až čtyři krajíčky denně

Soud ve věci rozhodl bez toho, aniž se uskutečnilo hlavní líčení. Soudce vynesl verdikt a písemně jej zaslal sociální pracovnici. Pokud by trest přijala, byla by celá záležitost uzavřena. Podala si ale odpor, což znamená, že s ním nesouhlasí. Soud bude muset věc projednat znovu. Vynese tak nový verdikt.

Druhou stíhanou sociální pracovnicí v kauze, která podle policie také včas nezasáhla, a neochránila tak chlapce před týráním, je Eva Babičková. Stejně jako Petříčkové jí hrozí až rok vězení. V jejím případě ale zatím brněnský městský soud nerozhodl.

Dominik nedostával řádnou stravu, byl dlouhodobě bit i jinak fyzicky týrán. V době odhalení případu, kdy musel být umístěn do nemocnice, vážil 13,5 kilogramu, tedy asi jako dvouleté dítě. Matka to odůvodňovala tím, že má poruchu růstového hormonu, přestože to nebyla pravda. Ve skutečnosti dítě hladovělo. Denně jen dva až čtyři krajíčky chleba.

Oba rodiče skončili ve vězení

Dítě bylo dlouhodobě bito rukou, řemenem a vařečkou. Nejbrutálnější způsob trestu byl, když mu oba rodiče dávali do bot připínáčky hrotem vzhůru. Tato metoda jej měla přivést ke zklidnění, protože byl údajně hyperaktivní. Chlapec musel chodit po špičkách nebo se plazit po kolenou. Pokud dostoupil v botách na celou plochu nohy, poranil se.

Otec dítěte dostal 6,5 roku vězení, jeho matka šest let. Syna začali doma týrat v roce 2004. Proto byl rodičům i se sestrou odebrán. O rok později je ale získali zpět. Na rodinu měla dohlížet sociální pracovnice Petříčková. Ve prospěch dítěte mohla zasáhnout už v roce 2008, ale neučinila tak. Tehdy se policie opět začala zabývat podezřením z týrání hocha.

Sociální pracovnice se hájí tím, že týrání nezaznamenala, a cítí se proto nevinná.

 

Právě se děje

Další zprávy