Nechtěný Onderka je opět primátorem Brna

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 11. 2010 12:56
ČSSD a ODS mají velké plány, například stadion v Lužánkách

Brno - Primátorem Brna se stal podle očekávání sociální demokrat Roman Onderka.

Do křesla, v němž seděl i v uplynulém volebním období, ho ho na ustavující schůzy zastupitelstva vynesly hlasy koalice ČSSD a ODS i opozičních komunistů. TOP 09 lidovci i zeleni byli proti. Onderkovým prvním náměstkem zvolili zastupitelé Kotziana.

Po středečním podpisu koaliční smlouvy tak jde o další stvrzení společné vlády sociálních a občanských demokratů, kteří si ještě před pár týdny šli obrazně řečeno po krku.

Zatímco socialistům připadl post primátora, ODS získá většinu v radě.

Partaje se v koaliční smlouvě například zavázaly zveřejňovat na internetu veřejné zakázky od vypsání až po výběr dodavatele. Budou rovněž usilovat o vybudování fotbalového stadionu a výstavbu multifunkční arény nejen pro hokej za Lužánkami.

Schválit chtějí také nový územní plán, organizovat výběrová řízení na ředitele příspěvkových organizací a firem pravidelně po pěti letech i přestavět železniční uzel.

Dokument obsahuje i další déle plánované záměry, jako je stavba parkovacích domů v centru i bruslařských drah a cyklistických stezek.
Straníci se jako městští správci zavázali dbát na kulturu a čistotu veřejných prostranství "zejména v okolí vlakového hlavního nádraží".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Policie navštívila muže, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl předseda krajské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili.

"Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě.

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla ČTK mluvčí školy Petra Halíková.

Student se do médií nechce vyjadřovat, dnes má volno. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. Muži se v úterý veřejně omluvili policejní ředitel Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Další zprávy