Brno - Na 14 panelů s přístroji pro okamžitou pomoc při zástavě srdce se bude příští rok instalovat v brněnských ulicích.
Defibrilátory by měly být na panelech volně, aby s nimi zachránce mohl za pacientem odejít například do vedlejší ulice.
Město se sice obává zneužití a vandalů, záchrana životů je ale přednější, řekl na tiskové konferenci primátor Roman Onderka.
O přínosu přístrojů se radnice přesvědčila už několikrát, v současné době jsou totiž instalované ve čtyřech městských budovách. "Defibrilátory už několikrát zachránily lidský život," řekl Onderka.
V městských budovách obsluhuje přístroje vyškolený personál. Manipulaci s nimi ale zvládne i laik, pomáhat bude hlasový program s instrukcemi.
O místech, kde by nové defibrilátory měly stát, se bude ještě jednat. Podle primátora by ale měly být na místech, která jsou hlídaná kamerovým systémem.
"Kvůli tomu, že budou defibrilátory volně, hrozí nebezpečí odcizení a vandalismu," řekl Onderka. Peníze na defibrilátory - půl milionu korun - daruje Komerční banka. Dalších 210 000 korun přispěje radnice na informační brožury a další potřebný servis.
Brněnští záchranáři vyjíždějí ročně k 200 případům náhlé zástavy srdce, objevuje se i u mladších lidí a nemá žádné varovné příznaky.
Při náhlé zástavě nastane takzvaná fibrilace komor. V této fázi pomůže právě včasný výboj, který člověku dá defibrilátor. U defibrilace zahájené deset či 15 minut od zástavy a později podle záchranářů výrazně klesá šance na přežití.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Záchranná služba - znáte kontakty?