Archeologové v Brně objevili základy historické rotundy

ČTK ČTK
3. 11. 2012 13:54
Jde o velmi významný nález, stavba se historicky váže k počátkům české státnosti
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Archeologický ústav Praha

Brno - Archeologové v Brně ve Vídeňské ulici objevili základy dosud neznámé románské rotundy.

Podle odborníků jde o jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů v regionu, které se váží k počátkům české státnosti.

V sobotu to řekla Jitka Šibíčková z internetové encyklopedie dějin Brna. Podrobnosti k nálezu archeologové zveřejní v pátek.

Základy rotundy podle Šibíčkové představují významný nález, který v kontextu s pohřebištěm a sídlištní aglomerací na pravém břehu řeky Svratky doplňuje představy odborníků i veřejnosti o raně středověkém brněnském hradu.

Nově nalezená rotunda se historicky řadí k rotundě Panny Marie na Starém Brně a rotundě svaté Kateřiny ve Znojmě, které jsou datovány do 11. století.

"Obě jmenované stavby představují nejstarší církevní stavby na území Moravy, pomineme-li církevní stavby z období velkomoravského. Zároveň jde o velmi významnou, ne-li nejdůležitější sakrální architekturu dokreslující nejstarší dějiny Brna," uvedla Šibíčková.

Lokalita, kde archeologové rotundu našli, se nachází v místech, kde podle letos vydaných Dějin Brna zřejmě leželo raně středověké Brno s přemyslovským hradem. V minulosti přitom mnozí badatelé hledali počátky města spíše kolem petrovského návrší a dnešního užšího centra.

Příležitostné archeologické nálezy i záchranné výzkumy nasvědčují tomu, že původní přemyslovský hrad ovládal brod přes řeku Svratku.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy