Lékaři zachránili 15měsíčnímu chlapci amputované prsty

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 10. 2010 12:29
Hoch se zranil o rozbrušovací pilu
Foto: Aktuálně.cz

České Budějovice - Plastičtí chirurgové z českobudějovické nemocnice mají za sebou výjimečnou operaci.

Během pětihodinového zákroku totiž zachránili patnáctiměsíčnímu chlapci dva prsty. Šlo o nejmladšího pacienta v České republice, který podobnou operaci úspěšně podstoupil.

Hoch se zranil před šesti týdny. Čtvrtý prst mu rozbrušovací pila amputovala úplně, třetí prst byl velmi poškozený, vysvětlili dnes lékaři.

Zákrok komplikoval fakt, že cévy u dětských pacientů jsou velmi malé. Dosahují průměru zhruba 0,3 milimetru.

"Používá se na jejich zašití materiál, který je tenčí než lidský vlas. Pokud ho pinzetou moc silně zmáčknete, tak praskne," uvedl zástupce primáře oddělení plastické chirurgie Pavel Kurial, který zákrok prováděl.

K plné funkčnosti prstů bylo třeba obnovit krevní oběh, což se dalo splnit jen za podmínek, že se povede cévy u poškozených prstů bezchybně sešít. "Naštěstí u podobného typu zranění nás tolik netlačí čas. Mohli jsme si pacienta po příjezdu do nemocnice připravit a začali jsme operovat asi po třech hodinách," řekl Kurial.

Nyní bude mít chlapec čtyři týdny prsty fixované pomocí drátů. "Teď už může ručičkou normálně hýbat. Bere do ní věci, jako by se mu předtím nic nestalo," popsala matka synův stav. Podle odhadů lékařů je velmi pravděpodobné, že hybnost operovaných prstů nebude nijak omezena.

Primář oddělení Vladimír Mařík tvrdí, že šlo o velmi výjimečný a obtížný zákrok. "Přirovnal bych to ke skokanu do dálky, který je trénovaný k tomu, aby skočil osm metrů. Ale teď najednou musel zvládnout osm a půl metru," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy