Lékaři zachránili 15měsíčnímu chlapci amputované prsty

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 10. 2010 12:29
Hoch se zranil o rozbrušovací pilu
Foto: Aktuálně.cz

České Budějovice - Plastičtí chirurgové z českobudějovické nemocnice mají za sebou výjimečnou operaci.

Během pětihodinového zákroku totiž zachránili patnáctiměsíčnímu chlapci dva prsty. Šlo o nejmladšího pacienta v České republice, který podobnou operaci úspěšně podstoupil.

Hoch se zranil před šesti týdny. Čtvrtý prst mu rozbrušovací pila amputovala úplně, třetí prst byl velmi poškozený, vysvětlili dnes lékaři.

Zákrok komplikoval fakt, že cévy u dětských pacientů jsou velmi malé. Dosahují průměru zhruba 0,3 milimetru.

"Používá se na jejich zašití materiál, který je tenčí než lidský vlas. Pokud ho pinzetou moc silně zmáčknete, tak praskne," uvedl zástupce primáře oddělení plastické chirurgie Pavel Kurial, který zákrok prováděl.

K plné funkčnosti prstů bylo třeba obnovit krevní oběh, což se dalo splnit jen za podmínek, že se povede cévy u poškozených prstů bezchybně sešít. "Naštěstí u podobného typu zranění nás tolik netlačí čas. Mohli jsme si pacienta po příjezdu do nemocnice připravit a začali jsme operovat asi po třech hodinách," řekl Kurial.

Nyní bude mít chlapec čtyři týdny prsty fixované pomocí drátů. "Teď už může ručičkou normálně hýbat. Bere do ní věci, jako by se mu předtím nic nestalo," popsala matka synův stav. Podle odhadů lékařů je velmi pravděpodobné, že hybnost operovaných prstů nebude nijak omezena.

Primář oddělení Vladimír Mařík tvrdí, že šlo o velmi výjimečný a obtížný zákrok. "Přirovnal bych to ke skokanu do dálky, který je trénovaný k tomu, aby skočil osm metrů. Ale teď najednou musel zvládnout osm a půl metru," řekl.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 43 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 48 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy