Hasiči kvůli bouřkám vyjížděli ke stovkám zásahů, na Olomoucku spadl strom do tábořiště

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 7. 2016 11:44
Bouřka a přívalové deště napáchaly škody hlavně na Liberecku. V kraji spadlo až 25 milimetrů vody, hasiči museli vyjíždět k popadaným stromům. Podobné problémy řešili i moravskoslezští hasiči. Na Karvinsku v noci odstraňovali popadané stromy nebo odčerpávali vodu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Lipold

Liberec/Olomouc - Bouřka a přívalové deště za sebou zanechaly v Libereckém kraji popadané stromy a místy ucpanou kanalizaci. Hasiči vyjížděli hlavně na Liberecku a na Jablonecku. Hlášeno mají na 200 událostí, v terénu je 36 jednotek. V Liberci byl zasažen elektrickým proudem při vytahování šňůry ze zásuvky jeden z účastníků sportovní akce, původní informace policie hovořily o tom, že byl zasažen bleskem.

"Většina výjezdů se týká spadlých stromů, a to hlavně přímo na Liberecku," řekl řídící důstojník hasičů Libereckého kraje Zdeněk Borovička. "Zatím žádné vážnější zásahy hlášeny nemáme," doplnil.

V Jeronýmově ulici v Liberci zasáhl před 14:00 blesk jednoho z účastníků běhu Run in Colors. "Na místě byla hlídka dopravních policistů, která muže převezla hned do nemocnice. Během převozu byl muž při vědomí," řekla liberecká policejní mluvčí Vladimíra Štrýtová.

V Nových Mlýnech na Olomoucku spadl strom na stany v tábořišti a zranil přitom třiačtyřicetiletého muže. Zdravotníci ho místě ošetřili a s poraněním dolní končetiny v oblasti bérce poté převezli na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Olomouci.

Hasiči kvůli bouřkám či vydatnějším dešťům vyráželi v Olomouckém kraji do terénu až do nedělních časných hodin, zaznamenali celkem sedm případů, během kterých odstranili několik popadaných stromů a větších větví. V Mohelnici v ulici Petra Bezruče spadla suchá bříza na vůz a chatu. V Brodku u Přerova zase hasiči vytahovali osobní vozidlo ze zatopeného podjezdu pod železničním přejezdem.

Výpadky elektřiny na Liberecku, problémy na Karvinsku

Popadané stromy a větve zablokovaly část vozovky na silnici 270 u obce Doksy na Českolipsku. Vlaky mají zpoždění kvůli odklízení větví z trati Hodkovice nad Mohelkou - Rychnov u Jablonce nad Nisou. Do spadlého stromu vlak osobní vlak na trati Smržovka - Josefův Důl, stromy popadaly na trať také mezi Libercem a Tanvaldem.

Kvůli bouřkám jsou na Liberecku bez elektřiny stovky domácností. "Aktuálně je hlášeno deset poruch na vysokém napětí a další na nízkém," řekla mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.

Noční bouřka se silným deštěm a větrem působila problémy také v Moravskoslezském kraji, zejména na Karvinsku. Hasiči tam odstraňovali popadané stromy nebo čerpali vodu. Od 20:00 do zhruba 03:00 museli vyjíždět k asi dvaceti zásahům, řekl Jakub Kozák z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Nikdo nebyl zraněn.

"Nejčastěji zasahující jednotky odstraňovaly stromy spadané přes silnice, ve dvou případech vítr poškodil plechové střechy. Zásahy u stromů komplikoval fakt, že větve často poškodily či strhly elektrické vedení. Na několika místech museli hasiči rovněž čerpat vodu, především ze zatopených sklepů či podchodů, čistili rovněž ucpané střešní svody," uvedl Kozák.

Padaly teplotní rekordy

Ve východní polovině Česka padaly teplotní rekordy. Z celkem 19 stanic, které zaznamenávají teploty déle než 20 let, bylo maximum pro 2. července překonáno na deseti.

Vůbec nejtepleji v Moravskoslezském kraji bylo v Ostravě-Porubě, a to 34,2 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 2007 byl na stanici, která měří celkem 48 let, o celé tři stupně nižší.

Obdobná situace panovala i v Olomouckém kraji. Nejvyšší teplota v celém kraji byla naměřena v Bělotíně na Přerovsku - 33,3 stupně.

Během noci ale meteorologové očekávají přechod studené fronty, takže se ochladí a v následujících dnech nelze tropické teploty očekávat. Už v neděli by mělo být maximálně 23 stupňů Celsia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy