Léto bude mít příští týden prázdniny. Teploty se nedostanou nad 25 stupňů

ČTK ČTK
2. 7. 2016 15:31
Pravé léto meteorologové očekávají kolem poloviny prvního prázdninového měsíce. Neočekávají se žádné extrémní teploty ani mimořádné množství srážek.
Příští týden bude počasí vhodnější k výletům než na koupání. Ilustrační foto.
Příští týden bude počasí vhodnější k výletům než na koupání. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Meteorologové zatím očekávají v prvním prázdninovém měsíci průměrné počasí. Jak z hlediska teplot, tak i srážek. Vyplývá to z dlouhodobě předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejchladnější z nadcházejících čtyř týdnů má být hned ten příští. Maximální denní teploty se budou pohybovat většinou do 25 stupňů Celsia. 

Minimální noční teploty v příštím týdnu se dostanou na 14 až 8 stupňů Celsia. "Další dva týdny období budou teplotně průměrné až slabě nadprůměrné. Průměrná týdenní maximální teplota vzduchu se bude v rámci Česka pohybovat kolem 25 stupňů Celsia a průměrná týdenní minimální teplota kolem 13 stupňů," uvedl ČHMÚ. V posledním červencovém týdnu by měla být průměrná maximální teplota okolo 23 stupňů Celsia.

"Srážkově očekáváme období průměrné s průměrným týdenním úhrnem kolem 18 milimetrů, bez výrazných rozdílů v jednotlivých týdnech," dodali meteorologové.

Dlouhodobá průměrná teplota v ČR od 4. do 31. července je 18,4 stupně Celsia. Nejchladnější byl rok 1979, kdy průměrná teplota dosáhla 15 stupňů. Opačný rekord drží červenec 2006 s průměrnou teplotou 22 stupňů.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Dobrovolníků v Česku přibývá, za rok odvedli práci za více než 9 miliard

Dobrovolníci v Česku odpracovali v roce 2018 v neziskových organizacích 56,87 milionu hodin. Zdarma tak odvedli práci, která by měla při mediánovém výdělku hodnotu přes 9,32 miliardy korun. Proti roku 2013 je částka o 3,32 miliardy vyšší a celkový čas, který lidé dobrovolnické činnosti věnovali, se prodloužil zhruba o pětinu. Výsledky představila v úterý na tiskové konferenci Jitka Fořtová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Mezi neziskové organizace řadí statistici spolky, nadace, obecně prospěšné společnosti, církevní organizace, ale i profesní komory, politické strany, zájmová sdružení firem či veřejné vysoké školy a asociace zdravotních pojišťoven. "Ve srovnání s rokem 2013 ocenění dobrovolnické práce vzrostlo o jednu třetinu," uvedla Fořtová. Podle ní se do částky promítl růst počtu odpracovaných hodin, ale také výdělků. Ty se v minulých letech zvedaly.

Dobrovolníků postupně přibývá. Při přepočtu na plné úvazky jich v roce 2014 bylo 27 661 a předloni 32 455.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Za schvalování útoku v mešitách potvrdil soud tříletou podmínku

Za schvalování teroristického útoku v novozélandském Christchurchi v úterý pražský vrchní soud potvrdil Jakubu Weingärtnerovi z Olomouce maximální možný podmíněný trest, tedy tříletý s pětiletou zkušební dobou. Uvedla to mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Rozhodnutí, které muže uznalo vinným z podpory a propagace terorismu, je pravomocné.

Třiatřicetiletý Weingärtner přispěl loni v březnu na webu drsnysvet.cz do diskuse pod článkem nazvaným "Takto vystřílel útočník novozélandskou mešitu". Napsal "Bravo. Kam mám posílat peníze na právníky střelců?" a připojil tleskající emotikon.

Proti tříleté podmínce si podal odvolání k vrchnímu soudu jak státní zástupce, který pro muže žádal pětileté vězení, tak i Weingärtner. Seřizovač strojů se hájil tím, že je vtipálek a že svůj komentář na internetu myslel ironicky. Tvrdil také, že nekomentoval střelbu, ale svou obavu z toho, že Nový Zéland po útoku omezí držení zbraní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy