Policie vyhostila 19 zaměstnanců e-shopu Rohlík.cz kvůli nelegální práci. Nejdříve řešila ženy

Policisté prověřili první třicítku zadržených zaměstnanců společnosti Rohlík.cz. Většinu Česko vykáže, u jednoho navíc kriminalisté narazili na padělané doklady. Všech 85 případů zadržených pracovníků z ciziny musí policie vyřešit v průběhu soboty.
Čtvrteční zátah police v e-shopu Rohlík.cz.
Čtvrteční zátah police v e-shopu Rohlík.cz. | Foto: Rohlík.cz

Praha - Policie stále prošetřuje 85 lidí, které ve čtvrtek dopoledne zadržela při kontrole skladu společnosti Rohlik.cz. Dosud vyřešila 30 případů. "Celkem v 19 případech bylo včera vydáno rozhodnutí o správním vyhoštění. V 10 dalších případech pak bylo zahájeno správní řízení o vyhoštění," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Dodal, že u jednoho ze zadržených policie našla padělané doklady.

Všech 85 zaměstnanců firmy, které policie zadržela pro podezření, že na území Česka pracují nelegálně, musí prověřit do 48 hodin od zadržení. O osudu všech zaměstnanců by tak mělo být rozhodnuto v průběhu soboty. "Vše probíhá za pomoci tlumočníků. Policisté prioritně řešili případy zadržených žen," dodává Hulan.

Policie odhaduje, že v průběhu pátku prověří necelou čtyřicítku zadržených lidí. Do skladů společnosti Rohlík.cz přitom nepřišla kontrola poprvé. Minulý rok v červenci policisté odhalili, že ve skladech pracuje nelegálně celkem čtyřiadvacet Ukrajinců, kteří byli později vyhoštěni. Stejně jako loni zaměstnance firmě dodala externí firma.

Mají povolení z Polska

Spolumajitel firmy Tomáš Čupr přiznal, že zaměstnává Ukrajince. Ti však podle něj mají polská pracovní víza, a mohou tak na území Česka normálně pracovat.

"Naše agentury a jejich právníci nám ve smlouvách ručí za to, že agenturní zaměstnávání cizinců s polskými vízy je legální a mají to potvrzené z řady kontrol v jiných firmách," uvádí Čupr.

Podle něj měla policie víza zaměstnanců pouze na místě zkontrolovat a nechat je nadále pracovat. "Takhle nám ochromili provoz," komentuje Čupr zadržení celkem 85 zaměstnanců. Podle něj firma přišla o tržby i samotné zákazníky.

Podle policie je však Čuprův názor, že mohou lidé ze zahraničí zemí díky pracovním povolením z Polska legálně pracovat, mylný. "Všichni zadržení měli víza z jiných zemí EU, která jim v Česku pracovat neumožňují," reagoval Hulan.

Většina se napraví

Policie podle Hulana provádí podobné kontroly ve firmách pravidelně. "Jen v minimálním počtu případů však zjistíme delikt takového rozsahu," říká Hulan. Podle něj je běžnou praxí, že do firem, ve kterých kontrola v minulosti narazila na nelegálně zaměstnané cizince, jako tomu bylo vloni právě ve společnosti Rohlík.cz, policie zavítá opakovaně.

"Prakticky se však nestává, že by se na místě situace zhoršila. Naopak při druhé kontrole již mají firmy většinou vše v pořádku," vysvětluje mluvčí pražské policie. Kontrola skladů společnosti Rohlík.cz byla podle něj výjimkou.

Rohlik.cz není jediný velký on-line obchod, kde v poslední době proběhla podobná kontrola. Policisté byli před 14 dny i ve firmě Mall.cz. "Preventivní kontroly cizinecké policie u nás probíhají poměrně často, ta poslední potvrdila, že je u nás vše v pořádku," tvrdí mluvčí Jan Řezáč.

Kvůli zásahu měla firma Rohlik.cz problémy odbavit až 300 objednávek. Patří přitom mezi největší on-line supermarkety v tuzemsku a její služby jsou dostupné pro 2,5 milionu lidí v sedmi českých městech. Letos společnost očekává tržby minimálně dvě miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy