Většinu Česka ve středu zasáhnou bouřky, na východě i velmi silné s přívalovým deštěm

ČTK ČTK
30. 7. 2019 12:07
Bouřky neopustí Česko ani ve středu. Podle aktualizovaného upozornění Českého hydrometeorologického ústavu se mají i ve středu objevovat na většině území s výjimkou západních Čech. Zejména odpoledne a večer mohou být silné, na východě země i velmi silné s přívalovým deštěm, silným větrem a krupobitím.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Na silné bouřky meteorologové upozorňují od konce minulého týdne, dosud se ale vyskytovaly jen ojediněle a místně. Na řadě míst ale zaměstnaly hasiče, například v Olomouckém kraji o víkendu hasiči po silných bouřkách odstraňovali popadané stromy nebo stržené části střech.

V úterý se silné bouřky mají ojediněle vyskytovat ve východní polovině země včetně Královéhradeckého a Pardubického kraje a Vysočiny. V přívalových deštích při nich může spadnout kolem 45 milimetrů srážek a vítr může v nárazech dosahovat rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině.

Obdobně silný vítr může doprovázet bouřky i ve středu, přívalové srážky by při nich mohly být ale vydatnější. Podle meteorologů mohou být srážkové úhrny kolem 60 milimetrů. Upozornění na vysoký stupeň nebezpečí velmi silných bouřek platí od středečního poledne do půlnoci pro kraje Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský a pro Vysočinu. Pro Prahu a Středočeský, Jihočeský a Liberecký kraj platí nízký stupeň nebezpečí silných bouřek od středečních 10 do 20 hodin.

Očekávaný přívalový déšť může podle meteorologů rozvodnit malé toky nebo zatopit níže položená místa. Nárazy větru navíc mohou lámat větve a lidé by se měli mít na pozoru také před padajícími nebo létajícími předměty a před kroupami a blesky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy