Studené počasí dlouho nevydrží, o víkendu se vrátí jaro

Domácí Domácí
25. 3. 2014 14:25
Podle meteorologů by se od čtvrtka mělo začít vyjasňovat a teploty během dne stoupnou k patnácti stupňům.
Deštníky a teplé bundy o víkendu nebudou třeba, počasí se umoudří.
Deštníky a teplé bundy o víkendu nebudou třeba, počasí se umoudří. | Foto: Reuters

Praha – Studený a vlhký vzduch od severozápadu, který do Česka přivál zimní počasí, od středy ustane a začne se opět oteplovat. O víkendu by se denní teploty měly dostat nad patnáct stupňů Celsia.

V noci na středu očekávají meteorologové oblačné počasí s občasnými přeháňkami, které budou v nadmořských výškách nad 600 metrů smíšené nebo sněhové. Na některých místech se ráno mohou objevit mrznoucí mlhy a ojediněle také náledí. Nejnižší teploty klesnou k minus třem stupňům.

Středeční den bude oblačný s občasnými přeháňkami a denní teploty vystoupají na 11 °C, na jihovýchodě Moravy mohou dosáhnout až 14 °C.

Od čtvrtka se začne vyjasňovat a nejvyšší denní teploty dosáhnou patnácti stupňů. Pršet by mělo spíše na severovýchodě republiky. Noční teploty se budou držet kolem nuly.

Víkend pak slibuje teplé jarní počasí, které by podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu mělo vydržet také příští týden.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy