Severovýchod Česka zasáhnou vydatné deště a silný vítr. Hrozí rozvodnění menších toků

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2016 14:34
Výstraha před velmi vydatným deštěm a silným větrem platí v úterý odpoledne pro Královéhradecký, Liberecký, Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Na Jesenicku dokonce hrozí srážky extrémně vysoké. V důsledku toho mohou stoupat hladiny především menších toků v horských oblastech na severu a severovýchodě území. "Na těchto tocích nelze vyloučit krátkodobé dosažení prvního stupně povodňové aktivity," upozorňuje Český hydrometeorologický ústav s tím, že se přechodně mohou zvednout hladiny i na dolních tocích.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters, Dagmar Honsová, Meteopress

Olomouc – Silný vítr a vydatný déšť zasáhly severovýchod Česka. Na Olomoucku popadaly stromy, které komplikují dopravu. Strom spadl na železniční trať v úseku Štěpánov – Olomouc hlavní nádraží. "Provoz je zastaven v obou směrech, na místo vyjeli hasiči ze SŽDC, Šternberka i dobrovolní hasiči ze Štěpánova," uvedla mluvčí hasičů. Provoz byl zastaven v regionální i dálkové dopravě.

Silný vítr zaměstnává hasiče v Olomouckém kraji zhruba od 10:00. V Jeseníku odstraňovali větev, která spadla na dráty vysokého napětí, v Medlově na Olomoucku likvidovali strom spadlý na komunikaci. Vyráželi také do Rapotína na Šumpersku, kde vichr nalomil jeden ze stromů a hrozil jeho pád, či do přerovské místní části Kozlovice, kde velká větev spadla na vozovku.

Na Liberecku v Kryštofově Údolí narazil rychlík do stromu, který spadl na viadukt. Nehoda na železniční trati do České Lípy se obešla bez zranění. "Desítky cestujících ve vlaku ale musely čekat, až přijede náhradní lokomotiva," upřesnila krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Hasiči v Libereckém kraji měli podle ní dopoledne kvůli silnému větru víc než 20 výjezdů.

Kromě silného větru ve středu meteorologové varují také před vydatným deštěm, extrémní stupeň nebezpečí platí pro Jesenicko. Na návětrné straně hor v uplynulých šesti hodinách spadlo kolem 50 milimetrů srážek, uvedli zástupci Českého hydrometeorologického ústavu. Déšť by podle nich měl v následujících hodinách slábnout. Na menších tocích zasažených vydatnými srážkami lze očekávat krátkodobé vzestupy hladin, ojediněle i dosažení prvního povodňového stupně.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Nové boje mezi Izraelem a Gazou mají téměř 50 obětí

Bilance obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy podle nového sdělení ministerstva zdravotnictví v této palestinské enklávě vystoupala na 43, včetně 13 dětí a tří žen. Na izraelské straně si raketová palba z Gazy v úterý a v noci na středu vyžádala šest mrtvých, včetně tří žen a dítěte, píše agentura AP.

Při izraelských náletech, které začaly poté, co radikální hnutí Hamás a jeho spojenci v pondělí z Gazy začali odpalovat rakety do Izraele, bylo podle ministerstva v Gaze zraněno téměř 300 lidí. Desítky zraněných byly hlášeny také v Izraeli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy