Místo babího léta se hlásí zima. Na horách může nasněžit, ale dlouho to nevydrží

Domácí Domácí
3. 10. 2016 11:05
Začátek října přinese typické studené, sychravé podzimní počasí. Teploty se budou pohybovat okolo 11 a v noci spadnou až na 1 stupeň Celsia. Meteorologové předpovídají také četné srážky a déšť. Ve vyšších polohách se mohou objevit srážky smíšené nebo sněhové. Podle odborníků se ale slabá sněhová pokrývka na hřebenech hor nejspíše dlouho neudrží. Koncem října by se ještě mohlo mírně oteplit. Teploty nad 15 stupňů Celsia ale už nevystoupí.
Do Česka přijde studené, sychravé počasí. (Ilustrační foto)
Do Česka přijde studené, sychravé počasí. (Ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Teplé babí léto bryskně vystřídá sychravé podzimní počasí a sníh. Studený proud od severu přinese teploty jen okolo 11 stupňů a srážky. Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu by od středy mohlo na horách i sněžit.

"Přes Dánsko a Německo postoupí nad naše území tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry, která bude postupovat dále nad jihovýchodní a východní Evropu a prohloubí se," upřesňují odborníci. Náhlá změna počasí v říjnu není podle meteorologů nic neobvyklého. "Říjen je přechodový měsíc mezi létem a zimou a výkyvy počasí bývají poměrně časté," řekl tiskový mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

Během pondělí bude na většině území zataženo s přeháňkami či deštěm. Od západu budou srážky ustávat. Teploty se budou pohybovat mezi 13 až 17 stupni Celsia.

Úterý opět přinese zataženou oblohu a déšť. "Později odpoledne a večer od severozápadu ustávání srážek a ubývání oblačnosti," upřesňují meteorologové. Denní teploty nepřekročí 14 a v noci spadnou až na 5 stupňů Celsia.

Ve středu bude polojasná obloha, ale od severovýchodu bude oblačnosti přibývat a místy se objeví přeháňky. V polohách nad 800 metrů by srážky mohly být smíšené nebo sněhové. "Na hřebenech může být dočasná slabší sněhová pokrývka," upřesnil Petr Dvořák s tím, že lyžaři si ještě budou muset chvíli počkat. Rtuť teploměru přes den nepřesáhne 11 stupňů, v noci klesne až na 1 stupeň Celsia.

Ve čtvrtek bude počasí obdobné. Na horách se mohou objevit smíšené srážky nebo sněžení. V nížinách si podle Dvořáka na sníh ještě budeme muset počkat. "Kdy začne sněžit ani jaký průběh letošní zima bude mít, však lze teď jen těžko odhadovat," řekl.

Přízemní mrazíky a mlhy

I v pátek bude zataženo a na většině Česka bude pršet. Přes den vystoupají teploty na 7 až 11 stupňů, v noci klesnou na 6 až 2 stupně Celsia.

Víkend a začátek příštího týdne bude opět převážně zataženo až oblačno, postupně se místy objeví déšť nebo přeháňky. Nejnižší noční teploty 6 až 1 stupeň Celsia. Místy udeří i přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty nepřesáhnou 12 stupňů Celsia.

Podle Petra Dvořáka by se koncem října ještě mohlo oteplit, teploty však nepřesáhnou 15 stupňů Celsia. Upozorňuje, že se budou objevovat i mlhy, které pravděpodobně vydrží i přes den.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy