Po zbytek července vedra nehrozí. Sucho ale potrvá a pršet bude jen lokálně

ČTK ČTK
6. 7. 2019 15:56
Červenec na rozdíl od června zřejmě nebude přepisovat teplotní rekordy. Podle meteorologů by období následujících čtyř týdnů mělo být teplotně průměrné. Předpovědi ovšem ukazují, že sucho potrvá a meteorologové očekávají pouze lokální přeháňky a bouřky. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Matej Slávik

V období od 8. července do 4. srpna mohou podle meteorologů Češi očekávat chladnější první a třetí předpovědní týden. V těchto týdnech průměry denních maximálních teplot vyšplhají jen lehce nad 22 stupňů Celsia. V týdnu začínajícím 15. červencem dosáhnou zhruba 24 stupňů a v posledním zmiňovaném týdnu 26 stupňů Celsia.

"Srážky, jako obvykle v letním období, budou mít převážně lokální charakter (přeháňky, bouřky), proto se situace v oblastech, kde přetrvává srážkový deficit, výrazně nezlepší," uvedli meteorologové. Z hlediska celkového množství srážek by mělo období následujících čtyř týdnů vypadat průměrné.

Průměrný úhrn srážek pro období následujících čtyř týdnů je 77 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 spadlo zatím nejvíc srážek v roce 1981, kdy meteorologové naměřili 151 milimetrů. Nejméně napršelo v roce 1990 s úhrnem 12 litrů na metr čtvereční.

Dlouhodobá průměrná teplota pro toto období představuje 18,6 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1961, kdy průměr činil 15,5 stupně Celsia. Zatím nejvyšší průměr 22,4 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1994.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy