Do Česka přišly silné bouřky, hasiči vyjížděli k desítkám zásahů

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2016 21:36
Česko zasáhly silné bouřky. V Královéhradeckém kraji museli hasiči vyjíždět k desítkám případů. Meteorologové varovali, že bouřky může doprovázet nárazový vítr a krupobití. Na Pelhřimovsku se kvůli přívalovému dešti rozvodnil potok.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Českou republiku zasáhly bouřky. Postupovaly od západu směrem na Moravu a do Slezska.

Meteorologové varovali, že je mohou doprovázet nárazový vítr a krupobití

Kvůli přívalovému dešti se rozvodnily některé malé toky.

Nárazový vítr by mohl dosáhnout 70 km/h, což může poškodit některé lehké stavby, vyvracet stromy a lámat větve. Bouřky mají ustávat v průběhu noci, další ale podle ČHMÚ přijdou v neděli odpoledne.

Silné bouřky postihly část republiky již počátkem týdne a také v sobotu večer, kdy například na Vyškovsku a Hodonínsku přívalové srážky způsobily vytopení několika desítek domů a zanesení ulic bahnem.

Sesunutý svah, zatopená silnice

Napilno měli kvůli bouřce hasiči v Královéhradeckém kraji. Vyjížděli k desítkám událostí. Kvůli svahu, které se po bouřce sesunul na koleje, nejezdí vlaky v úseku Meziměstí a Broumov na Náchodsku, řekl operační důstojník královéhradeckých hasičů.

Policisté na svém webu informovali, že kvůli dešti je zatopená silnice Za Komínem v Trutnově a také komunikace pod železničním přejezdem v Náchodě, kde hasiči odčerpávají vodu. Obě silnice jsou neprůjezdné.

Nový Rychnov na Pelhřimovsku po vydatné bouřce zasáhla lokální povodeň. Hladina potoka, který obcí protéká, se už zvedla o 2,5 metru. Voda zatopila zatím dvě desítky sklepů.

V Rychnově, který má zhruba tisíc obyvatel, stále prší. Zasahují tam hasiči. Vodu z přívalového deště potoky nestíhají pojmout, a tak se žene po silnicích. Radnice zjišťuje rozsah všech dosavadních škod.

Fyzik Ning-jü Liou z floridského Technologického institutu nahrál řádění blesků speciální kamerou rychlostí 7000 snímků za sekundu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 minutami

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály

V Sýrii je ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Ankara 9. října zahájila ofenzivu na severu Sýrie proti kurdským oddílům, kteří do té doby věznice a tábory se zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS) zajišťovali. Od čtvrtka jsou boje na pět dní přerušeny.

Ruská armáda spolu se syrskou začala obsazovat posty, z nichž se Kurdové stáhli. Šojgu řekl, že ve věznicích, které jsou teď bez ostrahy, jsou i zahraniční radikálové, kteří by se mohli pokusit dostat se do zemí svého původu. Mezi členy IS byli i lidé z postsovětských států.

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

Další zprávy