Rekonstrukce budov Národního muzea a Národní knihovny je podle ředitelů obou institucí neodkladná. Shodují se s nimi i poslanci.
"Katastrofický stav národních kulturních památek vyžaduje okamžité řešení," zaznělo při jednání ve Sněmovně.
Sobotka: Ty peníze nejsou
Peníze poslanci navrhují uvolnit z Fondu národního majetku, který spravuje výnosy z privatizace. Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale upozorňuje, že ve fondu peníze nejsou. Tvrdí, že pokud Sněmovna zákon schválí, tak vytvoří jen poukázku na případné budoucí příjmy.
Sobotka uvedl, že peníze by na rekonstrukci mohly jít jen v případě, že příjmy z privatizace budou pokračovat. Podobný názor mají i poslanci ODS a někteří členové ČSSD.
"Možná že to bude jen poukázka, ale ty peníze do Fondu národního majetku přijdou a pak je knihovna i muzeum dostanou," říká jeden z předkladatelů zákona Jiří Karas. Kromě něj se pod návrh podepsali i komunistka Ivana Levá a sociální demokraté Miloš Melčák a Eduard Zeman.
Infobox
Do voleb podpis?
Podle Karase je reálné, že zákon ještě do voleb podepíše i prezident. "Kolegové ze Sněmovny jsou tomu nakloněni. Mají i výhrady, ale chápou, že peníze na chátrající památky jsou potřeba," uvádí Karas.
Ministr kultury Vítězslav Jandák poslancům řekl, že letošní zima dovedla stav Národního muzea skoro ke katastrofě.
"Nepočítali jsme s tím, že destrukce památek bude pokračovat tak, jak pokračuje. Potřebujeme něco, co udrží a nebo alespoň zachrání ten stav tak, jak je," řekl Jandák.
Původní návrh byl, aby se zákon projednal v takzvaném zkráceném řízení a byl přijat ještě na dnešní schůzi.
To se nepodařilo, protože poslanci ODS ho vetovali. Zákon byl přidělen výboru rozpočtovému a výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Ty se teď musí do tří týdnů sejít a ve zkrácené dvacetidenní lhůtě k projednávání přijmout stanovisko.
V praxi to znamená, že by o schválení návrhu mohla Sněmovna hlasovat již na březnové schůzi.
Jandák chce žádat dál
"Kulturní výbor s největší pravděpodobností návrh podpoří. Další vývoj ovšem nedokáže nikdo odhadnout," říká mluvčí ministerstva kultury Ludmila Kadrnková.
Pokud by poslanci návrh neschválili, hodlá ministerstvo o peníze pro památky usilovat u nové Sněmovny nebo o ně požádat při sestavování nového státního rozpočtu.
V posledních deseti letech bylo podle materiálů ministerstva na obnovu a rozvoj muzeí, galerií, památkových ústavů, knihoven i divadel uvolněno přes 5,5 miliardy korun.