Přehled: Od letáku ve schránce po agenta StB. Dezinformace v prezidentské volbě na jednom místě

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
17. 1. 2018 20:15
Před druhým kolem prezidentské volby se internetem šíří dezinformace zaměřené především proti Jiřímu Drahošovi. V menší míře je terčem ale i Miloš Zeman. Přinášíme z nich výběr těch nejčastějších.

Praha - Dezinformace ve znatelné míře ovlivnily předchozí prezidentskou volbu, podle nich kandidát Karel Schwarzenberg plánoval návrat sudetských Němců a jeho manželka vlastnila hrad s nacistickou symbolikou.

I letos se falešné zprávy cílené na rivala Miloše Zemana objevily, tentokrát se jejich terčem před druhým kolem stal Jiří Drahoš. Weby zastávající často prokremelská a prozemanovská stanoviska především opakovaly tvrzení, která se v minulých měsících už podařilo konfrontovat se skutečností.

Cílem dezinformací však není jen Drahoš, ale i jeho soupeř Zeman, byť v menší míře. Ministerstvo vnitra například vyvracelo zprávu z letáku, podle kterého není třeba volit úřadujícího prezidenta v prvním kole voleb, protože postupuje automaticky.

Byla to jediná dezinformace směrovaná proti některému z prezidentských kandidátů, kterou vnitro vyvracelo. Týkala se však mechanismu voleb, který resort přímo zajišťuje.

Foto: Twitterový účet Jiřího Ovčáčka

Zůstaňte doma, vybízely letáky Zemanovy voliče

Letáky s dezinformací přišly do schránek některým obyvatelům Ostravy, šířily se také po sociálních sítích. Upozornil na ně hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Policie šíření letáků prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb.

Kdo letáky házel do schránek, se zatím neví. Prezidentský kandidát Jiří Drahoš odmítl, že by s nimi měl něco společného, a od letáků se distancovala i většina ostatních protikandidátů. Zatímco Zemanovi příznivci hlasitě kritizovali snahu ovlivnit volby, Drahoš připomněl nedávný výrok prezidenta Zemana, že se Češi přece dezinformacemi zmanipulovat nedají. Prezident ho pronesl v jiném kontextu - poté, co před dezinformačními kampaněmi varoval Drahoš.

Letáky byly částí veřejnosti vnímány jako očividná satira. Žádné volby v Česku nejsou postavené na principu, že by obhajující politik postupoval rovnou do "finále".

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy