Přehled: Od letáku ve schránce po agenta StB. Dezinformace v prezidentské volbě na jednom místě

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
17. 1. 2018 20:15
Před druhým kolem prezidentské volby se internetem šíří dezinformace zaměřené především proti Jiřímu Drahošovi. V menší míře je terčem ale i Miloš Zeman. Přinášíme z nich výběr těch nejčastějších.

Praha - Dezinformace ve znatelné míře ovlivnily předchozí prezidentskou volbu, podle nich kandidát Karel Schwarzenberg plánoval návrat sudetských Němců a jeho manželka vlastnila hrad s nacistickou symbolikou.

I letos se falešné zprávy cílené na rivala Miloše Zemana objevily, tentokrát se jejich terčem před druhým kolem stal Jiří Drahoš. Weby zastávající často prokremelská a prozemanovská stanoviska především opakovaly tvrzení, která se v minulých měsících už podařilo konfrontovat se skutečností.

Cílem dezinformací však není jen Drahoš, ale i jeho soupeř Zeman, byť v menší míře. Ministerstvo vnitra například vyvracelo zprávu z letáku, podle kterého není třeba volit úřadujícího prezidenta v prvním kole voleb, protože postupuje automaticky.

Byla to jediná dezinformace směrovaná proti některému z prezidentských kandidátů, kterou vnitro vyvracelo. Týkala se však mechanismu voleb, který resort přímo zajišťuje.

Foto: Twitterový účet Jiřího Ovčáčka

Zůstaňte doma, vybízely letáky Zemanovy voliče

Letáky s dezinformací přišly do schránek některým obyvatelům Ostravy, šířily se také po sociálních sítích. Upozornil na ně hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Policie šíření letáků prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb.

Kdo letáky házel do schránek, se zatím neví. Prezidentský kandidát Jiří Drahoš odmítl, že by s nimi měl něco společného, a od letáků se distancovala i většina ostatních protikandidátů. Zatímco Zemanovi příznivci hlasitě kritizovali snahu ovlivnit volby, Drahoš připomněl nedávný výrok prezidenta Zemana, že se Češi přece dezinformacemi zmanipulovat nedají. Prezident ho pronesl v jiném kontextu - poté, co před dezinformačními kampaněmi varoval Drahoš.

Letáky byly částí veřejnosti vnímány jako očividná satira. Žádné volby v Česku nejsou postavené na principu, že by obhajující politik postupoval rovnou do "finále".

 

Právě se děje

před 49 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy