Přehled: Od letáku ve schránce po agenta StB. Dezinformace v prezidentské volbě na jednom místě

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
17. 1. 2018 20:15
Před druhým kolem prezidentské volby se internetem šíří dezinformace zaměřené především proti Jiřímu Drahošovi. V menší míře je terčem ale i Miloš Zeman. Přinášíme z nich výběr těch nejčastějších.

Praha - Dezinformace ve znatelné míře ovlivnily předchozí prezidentskou volbu, podle nich kandidát Karel Schwarzenberg plánoval návrat sudetských Němců a jeho manželka vlastnila hrad s nacistickou symbolikou.

I letos se falešné zprávy cílené na rivala Miloše Zemana objevily, tentokrát se jejich terčem před druhým kolem stal Jiří Drahoš. Weby zastávající často prokremelská a prozemanovská stanoviska především opakovaly tvrzení, která se v minulých měsících už podařilo konfrontovat se skutečností.

Cílem dezinformací však není jen Drahoš, ale i jeho soupeř Zeman, byť v menší míře. Ministerstvo vnitra například vyvracelo zprávu z letáku, podle kterého není třeba volit úřadujícího prezidenta v prvním kole voleb, protože postupuje automaticky.

Byla to jediná dezinformace směrovaná proti některému z prezidentských kandidátů, kterou vnitro vyvracelo. Týkala se však mechanismu voleb, který resort přímo zajišťuje.

Foto: Ludvík Hradilek

Drahoš byl v StB a zneužíval chlapce, tvrdí web

Anonymy spravovaný a financovaný server Aeronet, který patří ke špičkám české dezinformační scény, opět připomněl zprávu, podle které byl Jiří Drahoš spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti. "Záminkou k jeho zverbování" údajně měla být Drahošova "záliba v nezletilých chlapcích".

Archiv bezpečnostních složek, který je součástí Ústavu pro studium totalitních režimů, zprávu vyvrátil už loni v srpnu poté, co s informací prokremelský server Aeronet přišel.

"Pan Drahoš v našich evidencích spolupracovníků StB k rozhodnému období do 15. 2. 1990 není a skutečně nic nenasvědčuje tomu, že by byl spolupracovníkem," zopakovala pro Hospodářské noviny ředitelka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková.

Ta odmítá i konspirační teorie, že by někdo dokumenty zničil. "Spis, který neexistoval, nemohl být skartován," dodala s tím, že by instituce také rozpoznala, kdyby někdo předložil podvrh.

Drahoš v minulosti předložil čisté lustrační osvědčení, které mu ministerstvo vnitra vydalo v roce 1992.

Kdo chce, může v Archivu bezpečnostních složek pátrat jako badatel, nejedná se tedy o instituci, která by umožňovala přístup k archivním pramenům jen vyhrazené skupině lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy