Foto: První konvoje smrti. Před 80 lety spustili nacisté deportace Židů z tuzemska

Proud českých Židů, mířících křižovatkou U Smaltovny nedaleko nádraží Praha Bubny v Praze k transportu smrti v roce 1941.
Mladá dívka jménem Vendulka Vogelová spolu s rodiči před deportací na známé fotografii Jana Lukase. Vznikla v roce 1943 jen několik hodin před transportem rodiny na východ. Později udělala z dvanáctiletého děvčete symbol holokaustu. Po téměř osmdesáti letech se novináři Ondřeji Kundrovi z týdeníku Respekt podařilo Vendulku nalézt v USA, kam po válce a smrti rodičů emigrovala, a přesvědčit ji, aby mu o svém pohnutém životě a přátelství s fotografem Janem Lukasem vyprávěla. Vznikla z toho kniha "Vendulka útěk za svobodou".
Další snímky deportací Židů z protektorátu.
Záběr z natáčení nacistického propagandistického filmu o životě v židovském ghettu v Terezíně. Pro české Židy se z něj stala přestupní stanice do transportů smrti na východ. Na tomto záběru je zachycen příjezd holandského transportu do Terezína v lednu 1944.
Auschwitz-Birkenau v Osvětimi po osvobození sovětskými jednotkami.
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Dan Poláček Josef Pazderka Dan Poláček, Josef Pazderka
16. 10. 2021 14:24
Přesně před 80 lety, 16. října 1941, odjel z nádraží Praha-Bubny první vlakový transport s českými Židy do ghetta v polské Lodži. Odstartoval nacistickou likvidaci přibližně 80 tisíc českých Židů, kteří zahynuli na území okupovaného Polska, Pobaltí a Běloruska. Transporty nevyvolaly větší zájem české veřejnosti. "Akce proběhla bez závady," konstatovala u jednoho z prvních pražská policie.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Italská pobřežní stráž zachránila z lodi 244 migrantů, včetně novorozence

Italská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli z lodi blízko pobřeží Kalábrie 244 migrantů, včetně novorozence. Informovala o tom agentura Reuters. Z celkového počtu zachráněných je 41 nezletilých. Je mezi nimi i dítě, které se v sobotu narodilo přímo na lodi.

Itálie v posledních týdnech zažívá nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají na lodích. Nejnovější případ zřejmě zvýší tlak na vládu premiéra Maria Draghiho, aby zajistila dohodu s partnery z Evropské unie o tom, jak se s přílivem migrantů vypořádat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soubor 106 Kupkových kreseb se prodal v aukci za 51 milionů Kč

Soubor 106 kreseb Františka Kupky, které vznikly počátkem 20. století pro francouzskou encyklopedii, se v neděli v Praze vydražil za 42,6 milionu korun. Včetně aukční přirážky za cyklus zaplatí kupec 51,12 milionu korun. Vyvolávací cena souboru byla 25 milionů korun, zvyšovala se po 200.000 korunách příhozy dražitelů po telefonu či internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy