Zpráva: Stadiony na MS jsou "nebezpečné"

Lenka Málková
11. 1. 2006 0:00
Berlín - Podle spotřebitelské organizace Stiftung Warentest pořadatelé letošního mistrovství světa ve fotbale nezvládají bezpečnostní opatření.
Foto: ČTK

Čtyři stadiony s chybou

Celkem čtyři z dvanácti stadionů, kde se v létě fotbalový šampionát odehraje, podle jejich slov nesplňují bezpečnostní pravidla.

Fotbal a korupce? První pravomocný trest ČTĚTE ZDE

Na berlínském stadionu byl za "nebezpečný" označen třímetrový příkop mezi hledištěm a hřištěm, který by se mohl stát osudnou překážkou pro fanoušky.  Stadiony v Gelsenkirchenu (kde má hrát i reprezentace Česka) a Lipsku zase nemají dostatečný počet vchodů pro diváky. Kaiserslautern musí vylepšit své požární zabezpečení.

Německá fotbalová asociace by se ke zprávě měla vyjádřit v následujících dnech.

Představíme bezpečnostní roboty

Na bezpečnost mistrovství by kromě lidí měli dohlížet i roboti pohybující se na ozubených pásech, vybavení bezpečnostními kamerami a termovizí. Celkem osm těchto robotů dostane každý z dvanácti stadionů.

Foto: Aktuálně.cz

Axel von Borstal ze společnosti Robowatch Technologies považuje roboty MOSRO za řešení: "Bezpečnostní koncepce má dvě části, tou první je nasazení robota s kamerou a několika čidly na detekci plynů či výbušnin. Roboty lze navigovat pomocí různých systémů GPS nebo satelitu. Máme také rádiové spojení s částí robota, která spustí alarm. Robot případný poplach sám ohlásí, informuje ostrahu a ti už vědí, co mají dělat."

Výtržníci - Nejezděte!

Silným rizikem fotbalových zápasů zůstávají výtržníci. Podle organizátorů by se do země neměli vůbec dostat. Německo proto již před časem zahájilo intenzivní spolupráci s ostatními zeměmi. A ohradilo se proti přístupu Polska a Ukrajiny, které podle Němců nespolupracují tak, jak by měly.

PŘEČTĚTE SI: Fašistický pozdrav vyvolává emoce 

Informace o žádném nebezpečí v průběhu konání mistrovství však německé úřady nemají. Veškerá opatření jsou zatím pouze preventivní.

#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy