Houston - Neostré fotografie a místo filmu spíše plující stíny na obrazovce. Tak nějak zatím vypadají záznamy z letů projektu Apollo. A to přesto, že od posledního přistání člověka na Měsíci uplyne letos v prosinci pětatřicet let.
Nový projekt Johnsonova vesmírného střediska NASA v Houstonu a Arizonské státní univerzity má ale všechno změnit. Za pomoci nejmodernějších scannerů totiž bude veškerý obrazový materiál z celé historie projektu Apollo zdigitalizován a zpřístupněn veřejnosti.
Čtěte více o USA a Měsíci
Na internetu by se tak mělo do tří let objevit až 36 tisíc fotek a naskenovaných filmových políček.
Většina fotek z misí Apolla již paradoxně na webu je: jenže v už zmiňované mizerné kvalitě. To proto, že digitální kopie vznikaly v 80. letech minulého století, navíc pouze výjimečně z originálních záznamů.
Podobné je to i s videem. Notoricky známé pohyblivé obrázky "moonwalku", tedy vesmírné procházky po povrchu Měsíce, jsou totiž upravené pro americký televizní formát, který využívá velmi nízkou řádkovací frekvenci.
Vůbec poprvé se tak začas budeme moci přesvědčit, jak kvalitní fotografie astronauté z NASA přivezli. Jejich výbava byla špičková: kromě filmové a televizní kamery tvořily základ mise fotoaparáty Hasselblad, které snímaly i na materiál 70x70 mm.
Dostali také kvalitní filmový materiál od firmy Kodak.
Na webových stránkách projektu je k dispozici zatím jediný zpracovaný snímek: kráter Paracelsus nasnímaný z orbitu Měsíce.