Musíme chránit ostatní, vysvětluje soud zrušení neziskovky, která podpořila Babiše

Jan Horák Jan Horák
19. 1. 2020 18:22
Příběh organizace Mezinárodní dětský kříž se definitivně uzavřel, rozhodnutí soudu o jeho zrušení je pravomocné. Na řadu přijde likvidátor. Aktuálně.cz prostudovalo odůvodnění verdiktu, v němž soud píše, že bylo třeba před spolkem chránit ostatní organizace. Prověřuje ho i policie. Dětský kříž na sebe přitáhl pozornost, když se ve sporu o syrské sirotky postavil ze premiéra Andreje Babiše.
Sídlo Mezinárodního dětského kříže v Dobětické ulici v Ústí nad Labem
Sídlo Mezinárodního dětského kříže v Dobětické ulici v Ústí nad Labem | Foto: Google Maps

"Rozhodnutí je pravomocné," potvrdila Aktuálně.cz Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, jenž organizaci zrušil. Soud takto rozhodl loni 15. listopadu. Spolek nevyužil možnost bránit se odvoláním, rozsudek vstoupil v platnost na sklonku prosince. Mezinárodní dětský kříž tak byl zrušen téměř po šesti letech od té doby, co se nechal zapsat do veřejného rejstříku, a více než dvaceti sedmi letech údajné existence.

Mezinárodní dětský kříž sám živil svou pověst uznávané organizace, jež má za sebou výraznou stopu v oblasti humanitární činnosti. Od nikoho jiného z oboru však žádné reference neměla. Jako prezidentka se uváděla údajná lékařka Taťjana Horáková, nicméně její identitu není možné ověřit. Organizace nedostála ani svým formálním povinnostem, v rejstříku neměla zanesené zákonem požadované údaje.

Závěr soudu je jednoznačný. Organizace nevyvíjela činnost, která by souvisela s pomocí dětským obětem ozbrojených konfliktů přímo ve válečných zónách. "Závažný veřejný zájem na zrušení účastnice s likvidací soud shledává v nenaplňování účelu, pro který byla účastnice založena," stojí mimo jiné v odůvodnění rozhodnutí, které Aktuálně.cz prostudovalo.

Šlo jen o prázdnou schránku, která klamala veřejnost i partnery. Ostatně soud zakročil, aby už organizace nikoho nemohla napálit. "V potřebě chránit třetí osoby, které jsou v právním vztahu s účastnicí nebo by do něj mohly vstoupit," vysvětluje soud, v čem dalším spočívá význam rozsudku. Verdiktu předcházelo řízení, které trvalo více než čtyři měsíce.

Obrat spolku při podpoře Babiše

S nadsázkou řečeno však taková ochrana před Mezinárodním dětským křížem byla potřeba už dříve. Organizace díky přímluvě od plzeňského biskupství dosáhla toho, že Vatikán pro ni uvolnil 2,5 milionu korun na stavbu chirurgické kliniky pro dětské oběti válek v Zahořanech na Benešovsku. Jak ale upozornil Deník N, klinika dodnes nestojí.

Organizaci se opakovaně podařilo doběhnout i média. Už v září 2015 řada z nich tlumočila její výzvu, aby vláda Bohuslava Sobotky přijala 50 syrských uprchlíků. Široká veřejnost ale vzala spolek na vědomí až o dva roky později. Tehdy se europoslankyně Michaela Šojdrová obrátila na vládu Andreje Babiše, zda by se Česko neujalo 50 syrských dětí.

Mezinárodní dětský kříž

Organizace dodala své stanovy do obchodního rejstříku 7. prosince 2018. Jsou nedatované, neuvádějí ani žádná jména. Podle dokumentu se přitom organizace v době vzniku stanov nazývala Helios - Mezinárodní humanitární organizace lékařů. Podle stanov je výkonným orgánem spolku výbor složený z jednoho předsedy a tří místopředsedů, nejvyšším orgánem je pak mezinárodní konference. 

"Sídlem organizace je Česká republika, odkud řídí 29 národních jednotek v různých zemích světa, své zahraniční mise v krizových regionech," uvádí v rejstříku organizace.

Premiér Andrej Babiš se obratem postavil proti. Ve veřejné diskusi se pak ozval Mezinárodní dětský kříž, jenž v rozporu se svým prohlášením před dvěma lety podpořil stanoviska premiéra. Provolání spolku zveřejnily Lidovky.cz vydavatelství Mafra, které náleží do holdingu Agrofert. Babiš byl dříve vlastníkem koncernu, kvůli novele zákona o střetu zájmů ho převedl do svěřenských fondů. Ty však kontroluje.

Fiktivní adresa, chybějící statutární orgány

Média se poté o organizaci začala zajímat. Vyšlo najevo, že nesídlí na adrese uvedené v rejstříku. Podle něj měla zázemí v Praze v budově vlastněné KSČM. Od chvíle zápisu do obchodního rejstříku v lednu 2014 do něj nezakládala výroční zprávy. "Současně nemá od 24. listopadu 2017 v obchodním rejstříku zapsaný žádný předmět podnikání," stojí k tomu ve verdiktu městského soudu.

"Soud zruší obecně prospěšnou společnost a nařídí její likvidaci také tehdy, jestliže obecně prospěšná společnost nemá již déle než rok žádné členy svých orgánů," stojí dále v rozhodnutí soudu. Dětský kříž neměl ani statutární orgány, byť veřejná prohlášení nesla podpis údajné lékařky Taťjany Horákové. Do rejstříku jen v prosinci 2018 přibyly nedatované stanovy. Z nich ale nebylo patrné, kdo je sepsal.

Aktuálně.cz loni v květnu upozornilo, že Finanční analytický úřad podal kvůli spolku trestní oznámení. Měl podezření na podvod. "Finanční prostředky, které byly na podporu této organizace darovány tuzemskými i zahraničními subjekty, skončily na účtech dalších osob," uvedl ve výroční zprávě. Policie už kauzu prověřuje. "Ptali se mě, kolik jsem dal paní doktorce (Horákové) peněz," řekl emeritní plzeňský biskup František Radkovský Deníku N.

Likvidaci zrušeného Mezinárodního dětského kříže má na starosti advokát Josef Cupka. Podle informací z jeho kanceláře se s likvidací nezačalo, ještě nemá k dispozici podklady od soudu. Likvidace spočívá ve vypořádání majetku, aktiv, či naopak závazků spolku. Pokud po organizaci něco takového zůstane, nakládá se s tím podle stanov spolku. Například se převede na jinou organizaci. Zda má dětský kříž nějaký majetek, není jasné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy