Lidská práva ve světě? Nejhorší od studené války

Roman Staněk
9. 5. 2008 19:20
Europarlament kritizuje hlavně trest smrti
Podle zprávy Evropského parlamentu drží Spojené státy ve vězení neoprávněně desítky osob. Podívejte se na tabulku pod článkem.
Podle zprávy Evropského parlamentu drží Spojené státy ve vězení neoprávněně desítky osob. Podívejte se na tabulku pod článkem. | Foto: Reuters

Brusel - I když byl loni v pěti státech zrušen trest smrti, ve věznicích a psychiatrických zařízeních zůstávají tisíce demokratických aktivistů a politických vězňů. Vyplývá to ze zprávy o stavu lidských práv ve světě v roce 2007, kterou přijal Evropský parlament.

Europoslanci přivítali zrušení trestu smrti v Albánii, Kyrgyzstánu, Rwandě, Uzbekistánu a také v americkém státě New Jersey.

Kritizují však Čínu za nejvyšší počet vykonaných poprav, i když podle nového zákona musí všechny tresty smrti přezkoumat tamní nejvyšší soud.

Kritice se nevyhnul ani středověký způsob trestu smrti ukamenováním, který stále praktikuje Írán. Parlament ve zprávě připomíná například případ Džafara Kíjáního, ukamenovaného 5. července 2007 ve vesnici Agčekand v provincii Qazvin.

Čtěte v souvislostech: Írán vyšetřuje soudce, který nařídil kamenování

Poslancům se nelíbí ani používání trestu smrti v Bělorusku. Nejvyšší trest podle nich zásadně odporuje evropským hodnotám.

I v Evropě se přitom najdou jeho zastánci. Jedním z nejhlasitějších je bývalý polský premiér Jaroslaw Kaczyński, který se ale rozhodl, že nepuůde proti zákonům EU, a proto se trest smrti nesnažil prosadit v parlamentu.

Polsko přesto stále neratifikovalo Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv.

Čína, o které se teď mluví hlavně v souvislosti s olympiádou, vykonala v loňském roce nejvíce poprav ze všech států světa.
Čína, o které se teď mluví hlavně v souvislosti s olympiádou, vykonala v loňském roce nejvíce poprav ze všech států světa. | Foto: Reuters

Zprávu, která má přes 150 bodů a upozorňuje na to, že stav lidských práv byl loni nejhorší od dob studené války, ale kritizovali i někteří europoslanci. Podle nich se nedostatečně zaměřila na porušování lidských práv uvnitř EU. Namísto toho se soustředila na třetí země.

Češi "spí na vavřínech"

Do pozdní rozpravy, kterou v Bruselu sledovalo pouze několik poslanců, se přihlásil také český europoslanec Libor Rouček (ČSSD). Ten kritizoval českou vládu, že stále nedokázala ratifikovat Římský statut Mezinárodního trestního soudu (ICC).

Poslanci poté vyzvali Česko, aby smlouvu co nejdříve ratifikovalo.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (SZ) však tvrdí, že je to právě minulá vláda, která se ratifikací nezabývala vůbec, a proto si Česko udělalo mezinárodní ostudu.

Video: V Praze se sešli diktátoři a zašli na kávu

Kromě České republiky a Spojených států Římský statut neratifikovala například Severní Korea, Barma, Kuba, Turkmenistán nebo Svazijsko či Papua-Nová Guinea.

Někteří významní vězni a oběti porušování lidských práv v roce 2007:

Saudská Arábie Kátíf   Devatenáctiletá žena, známá pod jménem Kátíf, byla v listopadu 2007 odsouzena k 200 ranám a půlročnímu vězení za to, že hovořila v autě s mužem, který nebyl její blízký příbuzný, když ji přepadlo a znásilnilo několik dalších mužů. Uvězněni byli i její obhájci.  
Írán Džafar Kíjání, studenti a vězni svědomí Odsouzeno k smrti bylo nejméně 30 novinářů, humanitárních pracovníků nebo studentských demokratických aktivistů. Problémem je také stále užívaný středověký trest smrti ukamenováním, použitý například 5. července 2007 proti Džafaru Kíjánímu 
USA Kenneth Foster a spol. Byl odsouzen k smrti, aniž spáchal vraždu nebo na ní spolupracoval. EP také kritizuje věznění Abu Omara, Abou Elkassima Britela, Bishera Al-Rawiho, Jamila El-Banny, Binyama Mohammeda, Martina Mubangy a dalších, většinou podezřelých z terorismu
Bangladéš premiéři a političtí vůdci Bývalí premiéři Šeik Hasina, Chaled Zia a Moudud Ahmed spolu s dalšími 160 politickými vůdci a 10.000 aktivisty jsou za mřížemi kvůli represivním protikorupčním opatřením vládnoucí vojenské junty, která zakázala jakékoliv politické aktivity  
Čína Tibetský láma, zástupci menšin,  kyberdisidenti Jeden z nejvyšších tibetských duchovních Pančeláma je držen s rodiči v zajetí. Ismail Semed, ujgurský lidskoprávní aktivista, byl popraven 8. února 2007. Za nepovolené používání internetu je vězněn spisovatel Yang a dalších nejméně 50 lidí        
Barma Aun Schan Su ťij,  buddhističtí mniši Z uplynulých 17ti let strávila nejznámější politická vězeňkyně světa 11 let v domácím vězení, které stále neopustila. Mnoho z desítek tisíc mnichů, kteří 19. srpna 2007 mírovým způsobem protestovali proti vládnoucí juntě, je stále drženo ve vězení. Vězněn je také známý novinář U Win Tin 
Turecko Hrant Dink,  katoličtí kněží  Prominentní člen arménské menšiny v Turecku, novinář Hrant Dink, byl v lednu 2007 zavražděn za kritiku neschopnosti Turecka vypořádat se s arménskou genocidou. Kněz Andrea Santoro byl zavražděn v Trabzonu. Další křesťané zemřeli při útoku na katolické vydavatelství Zirve
Zimbabwe Morgan Tsvangirai a další opoziční aktivisté Gift Tandare byl zastřelen a jeho tělo tajně spáleno. Itai Manyeruke zemřel den poté, co byl brutálně zbit policií. Vůdce opozice Tsvangirai byl 28. března 2007 zatčen a zbit. Nelson Chamisa a další vůdci byli střídavě zatýkáni a mučeni  
Vietnam náboženští aktivisté, právníci Vysocí buddhističtí představitelé Thich Huyen Quang a Thich Quang Do jsou drženi ve vězení už od roku 1982 za to, že prosazovali náboženskou svobodu. Ze stejného důvodu je vězněn také katolický kněz Nguyen Van Ly. Za mřížemi jsou i desítky právníků 
Libye bulharské sestry Pět bulharských sester Kristina Vulcheva, Naša Nenova, Valentina Siropulo, Valja Červenjaška, Sněžana Dimitrova a palestinský doktor al-Haiui, odsouzení k trestu smrti, byli po intervencích EU propuštěni v červenci 2007
Zdroj: Zpráva o stavu lidských práv ve světě v roce 2007, Evropský parlament

 

Některé případy z dřívější doby:

  • Anna Politkovská (Rusko) - vlivná novinářka zavražděná 7. října 2006 poté co kritizovala ruské jednání v Čečensku. Kdo stál za vraždou na objednávku stále není jasné.
  • Nazanin Fatehi (Írán) - zabila jednoho ze tří mužů, kteří se ji snažili znásilnit. 15 ledna 2007 byla propuštěna, ale musí zaplatit kompenzaci asi 630 000 korun.
  • Song Jong Nam (Severní Korea) - křesťan mučený tajnou službou a odsouzen k trestu smrti bez soudu. O jeho dalším osudu nejsou známy žádné informace.
  • Ziyad Hmeidan (Izrael) - student a obhájce lidských práv byl držen bez soudu od 23 května 2005. Byl propuštěn 18 března 2007.
  • Michael Chodorkovský (Rusko) - kontroverzní podnikatel byl odsouzen v nespravedlivém procesu k vězení na Sibiři. 5 února 2007 Kreml přinesl proti němu další důkazy, nemohl proto být propuštěn v říjnu 2007 jak se očekávalo
Zdroj: Zpráva o stavu lidských práv ve světě v roce 2007, Evropský parlament
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy