Milionový úplatek v armádě míří k soudu

Pavel Baroch
18. 5. 2007 16:40
Důstojníkovi hrozí trest až pět let vězení

Praha- Před dvěma lety začala policie prošetřovat "nadstandardní" vztahy mezi vysokým armádním úředníkem Miroslavem Beněm a dvěma pracovníky soukromé firmy Trade Fides, která od ministerstva obrany dostala lukrativní stamilionové zakázky na technické zabezpečení muničních skladů a dalších armádních objektů. Teď míří případ k soudu.

Státní zástupce podal návrh na obžalobu Beňa i oba pracovníků soukromé společnosti z úplatkářství. Všem hrozí až pětileté vězení, jak upoznornil jako první deník Právo.

Případ se stal známým vloni v únoru, kdy policisté zadrželi plukovníka Miroslava Beňa, když odcházel z bytu Libora Hledíka, prokuristy společnosti Trade Fides. Beňo měl u sebe obálku s milionem korun. Spolu s nimi pak skončila ve vazbě i obchodní ředitelka firmy Dana Mlejnková.

Začalo to dvaceti tisíci

Speciál
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Speciál

Korupce v armádě v souvislostech
Deník Aktuálně.cz se pokusil rozkrýt pozadí úplatkářské aféry.

Právě u Mlejnkové případ začal. Loni na jaře oznámil policii pracovník ministerstva obrany Zdeněk Kravar, že mu Mlejnková dala dvacet tisíc korun a mobilní telefon. Rozjelo se rozsáhlé vyšetřování, jehož součástí byly i odposlechy telefonních hovorů.

"Stojí to na odposleších," potvrdil Aktuálně.cz žalobce Ladislav Malovec.

Vyšetřování vyvrcholilo loni v únoru zmiňovaným zatčením Beňa, Hledíka a Mlejnkové.

Ačkoli státní zástupce původně předpokládá, že spis uzavře za několik měsíců, nakonec se případ ukázal jako složitější a další vyšetřování se protáhlo na více než rok.

"Jsou toho tři tlusté fascikly," řekl žalobce Malovec.

Peníze jako všimné

Státní zástupce obžaloval plukovníka Beňa z přijímání úplatků, za který hrozí trest odnětí svobody na jeden až pět let, nebo pěněžitý trest. Naopak ho zrpostil obvinění ze zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Podle Malovce totiž milion, který si odnášel z bytu prokuristy Hledíka, byl pouze jakýmsi všimným, nebyl "odměnou" za nějakou zakázku. "Na základě těchto peněz nerozhodoval pan Beňo o konkrétní věci," dodal Malovec.

Hledík z Mlejkovou jsou obžalovaní za spolupachatelství za trestný čin podplácení a hrozí jim rověž trest od jednoho do pěti let vězení. Mlejková je navíc obžalovaná ještě za "menší" podplácení - dvacet tisíc korun, které dala jinému pracovníkovi resortu obrany a tím celou kauzu odstartovala.

František Houdek
František Houdek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Šéf firmy: Jednali na vlastní pěst

Státní zástupce Ladislav Malovec sdělil Aktuálně.cz, že Beňo, Hledík a Mlejnková odmítli vypovídat, přestože se na jejich stanovisko ptal vyšetřovatel několikrát. "Mají na to právo," dodal Malovec.

Během vyšetřování policie vyslechla i Františka Houdka, předsedu představenstva Trade Fides. Houdek vypověděl, že o jednání svých kolegů nevěděl.

Policie nakonec neobvinila v této kauze žádnou další osobu, ačkoli to původně nevylučovala.

Tři verze Beňovy obhajoby

Ačkoli plukovník Beňo stejně jako ostatní obžalovaní odmítli vypovídat, přišel Beňův obhájce nedlouho po jeho zatčení se třemi verzemi, proč jeho klientovi představitel Trade Fides obálku s milionem předal.

Beňo se podle obhájce mohl stát obětí provokace směřující proti jeho funkci ředitele odboru infrastruktury, který je například zadavatelem veřejných zakázek, nakupuje nemovitosti nebo organizuje mezinárodní výběrová řízení.

Druhou verzí je, že si lidé z Trade Fides plukovníka Beňa testovali, zda by jim byl ochoten v budoucnu pomoci, pokud by to firma potřebovala.

Podle poslední verze měl Beňo obálku, jejíž obsah neznal, jenom předat další osobě. Než to však udělal, zadržela ho policie.

Obhájce Petříček deníku Aktuálně.cz nedávno potvrdil, že všechny tři verze stále platí. "Ta první - provokace - je ovšem nejméně pravděpodobná," dodal Petříček.

 

Právě se děje

Další zprávy