Foto: Práce, která zabíjí. Těžký osud sběračů síry

Foto: Práce, která zabíjí. Těžký osud sběračů síry
Na dně asi 180 metrů hlubokého kráteru se nachází sirnými opary zahalené jezero Kawah Ijen, které je největším a nejdéle existujícím sirným jezerem na světě. Hloubka jezera sahá až k hodnotě 200 metrů, jedná se v podstatě o obrovskou nádrž kyseliny sírové. Voda v jezeře na Ph škále dosahuje stupně kyselosti cca 0,5, což je srovnatelné s roztokem kyseliny sírové, která se nachází v autobateriích.
V okolí jezera nestále unikají horké sopečné plyny, obsahující sirnaté látky. Jejich ochlazováním dochází k akumulaci síry v tuhé formě. Tímto způsobem se síra se v kráteru sopky Ijen těží už více než 100 let.
V oblacích toxického kouře, jehož hodnoty zhruba 40krát přesahují bezpečností limity E.U., dře 300 dělníků. Pracují tu každý den 12 hodin po dobu 3 týdnů. Po krátké pauze se "vražedný" turnus práce opakuje. Za posledních 40 let tady zemřelo na následky otravy přes 70 mužů.
Ke kondenzaci sirných výparů, které unikají z hučících solfatárů, dochází v kovových barelech. Ztuhlé kusy síry z nich dolují dělníci, jež používají pouze minimální ochranné pomůcky.
Dan Poláček Dan Poláček
16. 8. 2013 14:54
Podívejte se, v jakých drsných podmínkách pracují těžaři síry, kteří tento minerál získávají ze dna kráteru indonéské sopky Ijen.
 

Právě se děje

před 20 minutami

Výkonný výbor FAČR kvůli koronaviru znovu odložil valnou hromadu

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR rozhodl o dalším odložení valné hromady, která se měla uskutečnit 18. června v Olomouci. Důvodem jsou přetrvávající opatření proti šíření nového typu koronaviru, která komplikují organizaci. O novém termínu zatím nerozhodl. Původně se měla valná hromada konat 29. května.

Další zprávy