Fotbalový zápas v Indonésii skončil tragédií. Na přeplněném stadionu zemřelo 125 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2022 17:17
Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy.
Tlačenice po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang.
Tlačenice po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang. | Foto: ČTK

Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. Podle policie utrpělo zranění přes 300 osob. O tragédii informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Indonéský ministr sportu v reakci na neštěstí, které patří k nejtragičtějším ve světě na fotbalových stadionech, uvedl, že vláda události důkladně vyšetří a bude se zabývat posílením bezpečnosti při fotbalových zápasech v zemi. Indonéský prezident Joko Widodo vyzval fotbalovou asociaci, aby zastavila zápasy první ligy, dokud vyšetřování tragédie neskončí. V soutěži působí i čeští reprezentanti Michael Krmenčík s Ondřejem Kúdelou, kteří od léta oblékají dres Persije Jakarta.

Nedělní zápas jejich týmu na hřišti Persibu Bandung byl po neštěstí odložen. O tragédii se dozvěděli na týmovém hotelu. "Z bezpečnostních důvodů jsme byli okamžitě odvezeni v obrněných policejních vozech do našeho týmového autobusu, který byl zaparkován 40 kilometrů daleko, a pod policejní ochranou jsme se vrátili do Jakarty. Všichni jsme rádi, že jsme doma," řekl listu Bild německý trenér Persije Jakarta Thomas Doll.

Násilnosti vypukly poté, co fanoušci poraženého týmu vtrhli na hřiště. Policie po neúspěšné snaze je z něj dostat použila slzný plyn. Podle místních médií většina lidí zemřela či byla smrtelně zraněna v tlačenici, která nastala, když se fanoušci snažili utéct před slzným plynem. Mnozí padali na zem a další po nich šlapali.

Podle AFP a AP je mezi oběťmi i několik policistů. "Třicet čtyři lidí zemřelo na stadionu a zbytek podlehl zraněním v nemocnici," uvedl v prohlášení šéf místní policie.

Místní média uvedla, že střety vypukly na konci zápasu mezi celky Arema FC a Persebaya Surabaya, když fanoušci vtrhli na hřiště. Policisté se davy lidí snažili vyhnat z hrací plochy, zatímco další fanoušci na policisty házeli různé předměty. Persebaya Surabaya zápas vyhrála 3:2.

Podle ministra pro bezpečnostní záležitosti Mohammada Mahfuda byla kapacita stadionu přeplněná, prodáno bylo na 42 tisíc vstupenek, ačkoli kapacita stadionu je 38 tisíc lidí. Násilnosti se podle záběrů ze sociálních sítí odehrávaly i před stadionem, na ulici jsou na fotkách vidět ohořelá policejní auta. Podle policie bylo zničeno nejméně pět vozů.

Tragédie v Malangu je podle dostupných informací druhým nejhorším neštěstím na fotbalovém stadionu ve světě. Nejvíce obětí si vyžádaly střety fanoušků na stadionu v peruánské metropoli Limě po utkání olympijské kvalifikace Peru - Argentina v květnu 1964, kdy zemřelo 328 lidí a na pět set dalších utrpělo zranění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.

Zdroj: ČTK
Další zprávy