Další možnost, jak najít akcie z kuponovky: Depozitář spustil službu i on-line

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
29. 9. 2021 13:18
Lidé mohou přes Centrální depozitář cenných papírů (CDCP) od středy získat výpis z nezařazeného účtu nově i on-line cestou a zjistit tak, zda nevlastní zapomenuté akcie z kuponové privatizace. Žadatele ověří prostřednictvím bankovní identity, výpis stojí 90 korun. Zjistit, zda jste akcionářem, lze ale i jinými způsoby.
Kuponová knížka - základní nástroj kuponové privatizace.
Kuponová knížka - základní nástroj kuponové privatizace. | Foto: ČTK

Majitelé nezařazených účtů nebo jejich dědicové doposud formálně žádali o výpis u obchodníků s cennými papíry nebo u CDCP korespondenčně s ověřeným podpisem. 

On-line výpis z takzvaného nezařazeného účtu cenných papírů (tedy bývalého účtu zaniklého Střediska cenných papírů) lze nyní získat na internetových stránkách www.cdcp.cz

"Novou službu jsme mohli připravit i díky letošnímu zavedení bankovní identity s cílem zjednodušit lidem přístup k získání výpisu z nezařazeného účtu. Tento výpis jim poskytne jasnou informaci, zda a které akcie ještě na tomto účtu drží," potvrzuje Ondřej Dusílek, generální ředitel CDCP. 

Depozitář si od nové on-line služby slibuje, že se sníží počet nezařazených účtů, kterých existuje více než 700 tisíc. Poplatek za výpis on-line činí 90 korun.

Žadatele si nejprve musí ověřit přes bankovní identitu, kterou v tuto chvíli nabízejí čtyři banky - Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a Moneta Money Bank. Ostatní se budou přidávat v následujících měsících. Zatím totiž umožňují ověření jen vůči státním orgánům, nikoli soukromým subjektům, což depozitář je. 

Po ověření musí žadatel potvrdit souhlas s podmínkami, zaplatit on-line přes svoji banku poplatek ve výši 90 korun, následně poskytnout rodné číslo opět prostřednictvím BankID, které depozitář potřebuje znát, aby mohl výpis ve formátu pdf vytvořit.

Poté opět přes ověření výpis už jen stáhne do počítače spolu s fakturou za zaplacený poplatek. Výsledek je znám do pár minut.

Pokud lidé zjistí, že cenné papíry z kuponovky vlastní, měli by si zřídit majetkový účet u některého z účastníků CDCP, tedy bank či obchodníků s cennými papíry. Obchodník pak může s akciemi vlastníka na jeho žádost  obchodovat.

Ověřovat můžete i jinak, ale dráž

U výpisu prostřednictvím řádně vyplněného papírového formuláře s ověřeným podpisem dosud činil poplatek 500 korun a byl doručen žadateli na dobírku. 

Depozitář přitom není jediná cesta, jak ověřit zapomenuté akcie. Lidé mohou informace získat i ve většině českých bank a některých obchodníků s cennými papíry. Tam si ale nejprve musíte sjednat schůzku s investičním specialistou. Ti sedí jen na některých pobočkách. U přepážky nikdo nepomůže, maximálně ke  specialistovi objednají. 

Za vyhledání akcií z nezařazeného účtu si banky účtují poplatek v řádech několika stokorun. Existují také projekty, které za poplatky pomáhají s dohledáním a naceněním ztracených akcií. Například služba s názvem Zapomenuté miliardy nabízí lidem, kteří si nejsou jistí, zda jim nějaké akcie z kuponovky patří, že jim je vyhledá. Pokud tento brněnský start-up žádné akcie neobjeví, nabízí službu zdarma. Pokud akcie najde, počítá si 15 procent z ceny akcií. 

V kuponové privatizaci, která se uskutečnila ve dvou vlnách v letech 1992 až 1994, si každý dospělý občan mohl zakoupit kuponovou knížku a kolek v hodnotě 1000 korun a tím se zapojit do směny investičních kuponů za akcie podniků. 

Účast byla obrovská - první vlny kuponové privatizace se zúčastnilo skoro šest milionu občanů, ve druhé vlně dokonce přes šest milionů. V obou vlnách byl zprivatizován majetek za 367,5 miliardy korun, což představovalo 1172 dosud státních podniků. Po necelých 30 letech přitom stále existují stovky tisíc účtů z kuponovky, na kterých leží ladem cenné papíry za několik desítek miliard korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

První kolo v Söldenu vyhrál domácí lyžař Leitinger, Krýzl byl osmapadesátý

Nečekaným lídrem úvodního závodu Světového poháru mužů v Södenu je po prvním kole domácí lyžař Roland Leitinger. Obří slalom zahájil nejrychlejším časem s vysokým startovním číslem 19. Třicetiletý vicemistr světa z roku 2017, jehož kariéru poznamenala zranění a v minulé sezoně se dostal jedinkrát do elitní desítky, má náskok 19 setin na francouzského mistra světa Mathieu Faivrea. Třetí je Švýcar Marco Odermatt s mankem 21 setin.

Pětatřicetiletý český reprezentant Kryštof Krýzl zůstal daleko za postupem do bodované třicítky. Se startovním číslem 51 dosáhl 58. času, na vedoucího Leitingera ztratil téměř čtyři sekundy (3,83). Ze 71 lyžařů byli tři pomalejší, zbývající do cíle nedojeli.

Druhé kolo začne ve 13:30.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Jihlavsku srazilo auto muže, ten na místě zemřel. Policie hledá svědky nehody

Na silnici I/38 na Jihlavsku v noci na neděli, asi půl hodiny po půlnoci, srazilo v pravém jízdním pruhu ve směru jízdy chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě zemřel. Auto jelo po silnici ve směru od Dlouhé Brtnice na Stonařov. Policie hledá řidiče, kteří tam mezi půlnocí a 01:00 projížděli a mají ve vozech palubní kamery. Zavolat mají na tísňovou linku 158. ČTK to sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková. "Současně se obracíme na všechny řidiče, kteří místem projížděli a mohli by poskytnout informace k pohybu chodce po této silnici," dodala.

Další zprávy