Za zpožděný let s mezipřistáním více peněz nečekejte. Výši odškodnění určuje vzdušná čára

Ekonomika Ekonomika
7. 9. 2017 11:28
Při určení výše náhrady škody v případě letu s mezipřistáním je podle Soudního dvora Evropské unie třeba přihlédnout pouze ke vzdálenosti vzdušnou čarou, kterou by urazil přímý let mezi letišti. V případě letu přímého i s mezipřístáním tak musí být s cestujícími při výpočtu výše náhrady škody zacházeno stejně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brusel - Létáte s mezipřistáním? Při odškodnění za zpoždění nebo zrušení letu můžete přijít zkrátka. O tom, kolik peněz dostanete jako kompenzaci, totiž nerozhodují skutečné kilometry, ale nejkratší vzdálenost letu. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie.

Nemožnost si cestu přeorganizovat podle svého a vyhnout se tak časové ztrátě - především toto nepohodlí se promítá do výše náhrady škody. Povaha letu - tedy přímý let nebo let s mezipřistáním - ovšem podle evropského soudu vliv na míru nepohodlí nemá.

Při určení výše náhrady škody v případě letu s mezipřistáním je proto nutné přihlédnout pouze ke vzdálenosti takzvanou vzdušnou čarou, kterou by urazil přímý let mezi letišti. "Soudní dvůr z toho dovodil, že v obou případech musí být s cestujícími při výpočtu výše náhrady škody zacházeno stejně," uvádí se v soudní zprávě.

Rozhodnutí evropského soudu si vyžádal soud v Německu, který řešil případ páru letícího z Říma do Hamburku přes Brusel se společností Brussels Airlines. Let totiž přiletěl do Hamburku s téměř čtyřhodinovým zpožděním. Zatímco v případě přímého letu je vzdálenost 1326 kilometrů, v případě letu s přestupem to bylo 1656 kilometrů.

Podle nařízení soudního dvora mají cestující v případě zpoždění o tři hodiny nebo více nárok na náhradu škody ve výši 250 eur u letů o délce nejvýše 1500 kilometrů a ve výši 400 eur u letů delších než 1500 kilometrů mezi dvěma členskými státy. V posuzovaném případě tak mají cestující nárok jen na nižší kompenzaci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

Další zprávy