Výdělky v obchodních řetězcích letos stoupnou o čtyři procenta

ČTK ČTK
31. 5. 2016 13:32
Řetězec Albert zaměstnancům přidá v průměru tři procenta, Billa čtyři procenta a Tesco až šest procent. Lidl bude zvyšovat nástupní mzdy o čtvrtinu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Praha - Zaměstnanci v maloobchodě si letos vydělají v průměru zhruba o čtyři procenta více než loni. Informovala o tom předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová.

Nárůst mezd se v jednotlivých řetězcích liší. 

Zaměstnancům obchodního řetězce Tesco vzrostou tarifní mzdy od července až o šest procent. Billa přidá pracovníkům v průměru čtyři procenta, Albert se dohodl s odbory na zvýšení mezd všem zaměstnancům o tři procenta.

Diskont Lidl v pondělí uvedl, že všichni noví zaměstnanci v logistických centrech a v prodejnách na pozici prodavač a skladník dostanou od června vyšší nástupní mzdu o 25 procent. Jak vysoký je nástupní plat, ale společnost nezveřejnila.

Průměrná mzda pokladní, která pracuje na plný pracovní úvazek, se v ČR pohybuje mezi 13 až 14 tisíci korun hrubého měsíčně. 

Podle odhadu odborů pracuje v maloobchodu a velkoobchodu 180 tisíc lidí. Obchodní řetězce se přitom potýkají s nedostatkem zájemců o práci. "Je ale potřeba se ptát, proč není zájem. Vše souvisí s politikou odměňování, pracovními podmínkami a vzděláváním zaměstnanců," zdůrazňuje Burianová. 

Ochota obchodních řetězců zvýšit platy je podle ní nízká, i když se tuzemské ekonomice letos daří. "Myslím, že jsme na hranici etiky. Pokud je zaměstnanec zařazen jako pokladní a je využíván i na doplňování zboží a na další činnosti, měl by mít z logiky věci vyšší mzdu, protože je flexibilnější a zastane více práce," uvedla Burianová, podle které v Česku podobné pravidlo ale neplatí.

Člověk, který pracuje, má méně, než je hranice chudoby, dneska už je na to pojem "pracující chudoba", to je enormně špatně, říká šéf ČMKOS Středula. Zářijovou akci odborů označuje za demonstraci síly. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy