Výdělky v obchodních řetězcích letos stoupnou o čtyři procenta

ČTK ČTK
31. 5. 2016 13:32
Řetězec Albert zaměstnancům přidá v průměru tři procenta, Billa čtyři procenta a Tesco až šest procent. Lidl bude zvyšovat nástupní mzdy o čtvrtinu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Praha - Zaměstnanci v maloobchodě si letos vydělají v průměru zhruba o čtyři procenta více než loni. Informovala o tom předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová.

Nárůst mezd se v jednotlivých řetězcích liší. 

Zaměstnancům obchodního řetězce Tesco vzrostou tarifní mzdy od července až o šest procent. Billa přidá pracovníkům v průměru čtyři procenta, Albert se dohodl s odbory na zvýšení mezd všem zaměstnancům o tři procenta.

Diskont Lidl v pondělí uvedl, že všichni noví zaměstnanci v logistických centrech a v prodejnách na pozici prodavač a skladník dostanou od června vyšší nástupní mzdu o 25 procent. Jak vysoký je nástupní plat, ale společnost nezveřejnila.

Průměrná mzda pokladní, která pracuje na plný pracovní úvazek, se v ČR pohybuje mezi 13 až 14 tisíci korun hrubého měsíčně. 

Podle odhadu odborů pracuje v maloobchodu a velkoobchodu 180 tisíc lidí. Obchodní řetězce se přitom potýkají s nedostatkem zájemců o práci. "Je ale potřeba se ptát, proč není zájem. Vše souvisí s politikou odměňování, pracovními podmínkami a vzděláváním zaměstnanců," zdůrazňuje Burianová. 

Ochota obchodních řetězců zvýšit platy je podle ní nízká, i když se tuzemské ekonomice letos daří. "Myslím, že jsme na hranici etiky. Pokud je zaměstnanec zařazen jako pokladní a je využíván i na doplňování zboží a na další činnosti, měl by mít z logiky věci vyšší mzdu, protože je flexibilnější a zastane více práce," uvedla Burianová, podle které v Česku podobné pravidlo ale neplatí.

Člověk, který pracuje, má méně, než je hranice chudoby, dneska už je na to pojem "pracující chudoba", to je enormně špatně, říká šéf ČMKOS Středula. Zářijovou akci odborů označuje za demonstraci síly. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy