Zavřené obchody o svátcích? Poslanci mohou prosadit sedm dnů, Senát jim dal šanci na opravu

Tereza Holanová Tereza Holanová
25. 5. 2016 16:00
Zákaz prodeje během vybraných svátků opět projedná Poslanecká sněmovna. Rozhodl o tom Senát, když jí vrátil návrh zákona o prodejní době. Senátoři trvají na původním omezení týkajícím se sedmi dnů, poslanci předtím - i díky omylu komunistů - schválili jen tři.
Nákupní vozík, supermarket, ilustrační foto
Nákupní vozík, supermarket, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - O zákazu prodeje ve větších obchodech během vybraných státních svátků stále není definitivně rozhodnuto. Senátoři dnes totiž vrátili poslancům zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který má prodej omezit.

Podle senátního návrhu měly být obchody zavřené o sedmi svátcích - 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Poslanci teď mohou tuto úpravu buď přijmout, nebo potvrdit mírnější variantu, kterou schválili před měsícem a podle níž mají být obchody zavřené jen o třech svátcích.

Omezení prodejní doby

Omezení svátečního prodeje se nemá týkat obchodů s menší prodejní plochou než 200 metrů čtverečních. Výjimku získají i lékárny, čerpací stanice a obchody v nemocnicích, na letištích, či na nádražích.

Se sedmi svátky už počítal původní návrh zákona, který v roce 2014 přišel do Sněmovny právě od skupiny senátorů vedené Františkem Bublanem z ČSSD. Poslanci ale letos v dubnu schválili pozměňovací návrh, podle něhož by se zákaz vztahoval jen na tři dny - Nový rok a vánoční svátky (na Štědrý den by mohly být obchody otevřeno jen dopoledne). Prakticky by tedy šlo o dny, kdy je stejně zavřeno. Sedmnáct poslanců KSČM totiž omylem podpořilo zúžení zákazu (schvalování jsme sledovali živě zde).

"Byl jsem ubezpečován, že pokud vrátíme návrh zákona v původní podobě, tak Sněmovnou projde," sdělil Bublan. "Kontaktovala mne spousta poslanců, kteří žádali, abychom vrátili návrh v původní podobě. Řada z nich po hlasování hovořila o tom, že udělali chybu," dodává předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Z 62 přítomných senátorů jich hlasovalo pro vrácení návrhu do Sněmovny 41, proti bylo osm senátorů.

Hospodářská komora zvažuje, že proti zákazu podá ústavní stížnost. "Zákon je podle našeho názoru v rozporu s ústavním pořádkem," říká mluvčí komory Miroslav Diro. Stát prý totiž nařizuje firmám, kdy mohou podnikat a kdy ne.

Prezident komory Vladimír Dlouhý navíc tvrdí, že zákon diskriminuje provozovatele větších obchodů, což je 80 procent všech prodejen v Česku. Jedné skupině tak znemožňuje podnikat a jiné ne - jen na základě prodejní plochy.

Podle Štěcha ale naříkání prodejců, kteří přitom působí i v zemích, kde je kromě svátků zavřeno i 52 nedělí v roce, nevyznívá příliš seriózně.

O regulaci prodejní doby usilují odboráři z obchodů už přes deset let. Argumentují hlavně tím, že prodavači by měli mít nárok trávit svátky s rodinou. "Pokud zákon začne platit, půjde o průlom, i kdyby se tak stalo jen v okleštěné podobě. Dosud nic takového v České republice neexistovalo," říká mluvčí Odborového svazu pracovníků obchodu Aneta Bednářová. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 8 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy