Zavřené obchody o svátcích? Poslanci mohou prosadit sedm dnů, Senát jim dal šanci na opravu

Tereza Holanová Tereza Holanová
25. 5. 2016 16:00
Zákaz prodeje během vybraných svátků opět projedná Poslanecká sněmovna. Rozhodl o tom Senát, když jí vrátil návrh zákona o prodejní době. Senátoři trvají na původním omezení týkajícím se sedmi dnů, poslanci předtím - i díky omylu komunistů - schválili jen tři.
Nákupní vozík, supermarket, ilustrační foto
Nákupní vozík, supermarket, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - O zákazu prodeje ve větších obchodech během vybraných státních svátků stále není definitivně rozhodnuto. Senátoři dnes totiž vrátili poslancům zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který má prodej omezit.

Podle senátního návrhu měly být obchody zavřené o sedmi svátcích - 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Poslanci teď mohou tuto úpravu buď přijmout, nebo potvrdit mírnější variantu, kterou schválili před měsícem a podle níž mají být obchody zavřené jen o třech svátcích.

Omezení prodejní doby

Omezení svátečního prodeje se nemá týkat obchodů s menší prodejní plochou než 200 metrů čtverečních. Výjimku získají i lékárny, čerpací stanice a obchody v nemocnicích, na letištích, či na nádražích.

Se sedmi svátky už počítal původní návrh zákona, který v roce 2014 přišel do Sněmovny právě od skupiny senátorů vedené Františkem Bublanem z ČSSD. Poslanci ale letos v dubnu schválili pozměňovací návrh, podle něhož by se zákaz vztahoval jen na tři dny - Nový rok a vánoční svátky (na Štědrý den by mohly být obchody otevřeno jen dopoledne). Prakticky by tedy šlo o dny, kdy je stejně zavřeno. Sedmnáct poslanců KSČM totiž omylem podpořilo zúžení zákazu (schvalování jsme sledovali živě zde).

"Byl jsem ubezpečován, že pokud vrátíme návrh zákona v původní podobě, tak Sněmovnou projde," sdělil Bublan. "Kontaktovala mne spousta poslanců, kteří žádali, abychom vrátili návrh v původní podobě. Řada z nich po hlasování hovořila o tom, že udělali chybu," dodává předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Z 62 přítomných senátorů jich hlasovalo pro vrácení návrhu do Sněmovny 41, proti bylo osm senátorů.

Hospodářská komora zvažuje, že proti zákazu podá ústavní stížnost. "Zákon je podle našeho názoru v rozporu s ústavním pořádkem," říká mluvčí komory Miroslav Diro. Stát prý totiž nařizuje firmám, kdy mohou podnikat a kdy ne.

Prezident komory Vladimír Dlouhý navíc tvrdí, že zákon diskriminuje provozovatele větších obchodů, což je 80 procent všech prodejen v Česku. Jedné skupině tak znemožňuje podnikat a jiné ne - jen na základě prodejní plochy.

Podle Štěcha ale naříkání prodejců, kteří přitom působí i v zemích, kde je kromě svátků zavřeno i 52 nedělí v roce, nevyznívá příliš seriózně.

O regulaci prodejní doby usilují odboráři z obchodů už přes deset let. Argumentují hlavně tím, že prodavači by měli mít nárok trávit svátky s rodinou. "Pokud zákon začne platit, půjde o průlom, i kdyby se tak stalo jen v okleštěné podobě. Dosud nic takového v České republice neexistovalo," říká mluvčí Odborového svazu pracovníků obchodu Aneta Bednářová. 

 

Právě se děje

Další zprávy