Velký přehled platů v Česku. Nejvíc vyděláte v IT firmách, ukazuje porovnání

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková, Jan Němec, Jakub Horáček
3. 12. 2015 17:00
Microsoft, Cisco Systems a IBM - to jsou tři firmy v Česku, v nichž si zaměstnanci vydělají nejvíc. Vyplývá to z porovnání mezd ve 200 nejvýznamnějších tuzemských firmách, které uskutečnil týdeník Ekonom. Naopak nejméně si vydělají lidé zaměstnaní v maloobchodních řetězcích a potravinářském průmyslu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Nejvíce peněz platí svým zaměstnancům firmy z oboru informačních technologií a telekomunikací. Vyplývá to z porovnání mezd ve 200 nejvýznamnějších českých společnostech, které připravil týdeník Ekonom. Nejlépe v tuzemsku platí Microsoft, zaměstnanci si přijdou na 185 tisíc korun hrubého měsíčně.

Do oblasti IT spadají i další dva nejštědřejší zaměstnavatelé - softwarové firmy Cisco Systems a IBM. Na každého zaměstnance vyjma členů řídicích orgánů připadá zhruba 160 tisíc, respektive něco přes 149 tisíc korun hrubého měsíčně.

Přes stotisícovou hranici jdou i platy v některých poradenských a auditorských firmách. Například zaměstnanci poradenské společnosti McKinsey berou podle zjištění Ekonomu v průměru 135 tisíc korun měsíčně. V tomto případě ale údaj zahrnuje i mzdy a odměny nejvyššího vedení. Poměrně slušně si žijí i zaměstnanci bankovních společností. Nejštědřejší je v tomto odvětví J&T Banka.

Naopak nejméně si vydělají lidé zaměstnaní v maloobchodních řetězcích a potravinářském průmyslu. Jejich hrubá mzda mnohdy nepřesáhne 20 tisíc korun. Například obchodní řetězce Ahold, Hruška a Billa zaměstnancům měsíčně vyplácí zhruba 17 700 až 19 500 hrubého měsíčně.

Zdaleka nejhůř vyšli z porovnání Ekonomu zaměstnanci plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel. Na vině jsou trvající problémy, kvůli kterým výroba často stojí. Průměrná hrubá měsíční mzda zde činí 16 367 korun.

Obálka týdeníku Ekonom
Obálka týdeníku Ekonom | Foto: Ekonom

Podrobné žebříčky najdete v aktuálním vydání týdeníku Ekonom. Dozvíte se také, kolik firem už mzdy zvýšilo nebo kolik společností nabírá zaměstnance, nebo je naopak propouští.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

Další zprávy