Velký přehled platů v Česku. Nejvíc vyděláte v IT firmách, ukazuje porovnání

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková, Jan Němec, Jakub Horáček
3. 12. 2015 17:00
Microsoft, Cisco Systems a IBM - to jsou tři firmy v Česku, v nichž si zaměstnanci vydělají nejvíc. Vyplývá to z porovnání mezd ve 200 nejvýznamnějších tuzemských firmách, které uskutečnil týdeník Ekonom. Naopak nejméně si vydělají lidé zaměstnaní v maloobchodních řetězcích a potravinářském průmyslu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Nejvíce peněz platí svým zaměstnancům firmy z oboru informačních technologií a telekomunikací. Vyplývá to z porovnání mezd ve 200 nejvýznamnějších českých společnostech, které připravil týdeník Ekonom. Nejlépe v tuzemsku platí Microsoft, zaměstnanci si přijdou na 185 tisíc korun hrubého měsíčně.

Do oblasti IT spadají i další dva nejštědřejší zaměstnavatelé - softwarové firmy Cisco Systems a IBM. Na každého zaměstnance vyjma členů řídicích orgánů připadá zhruba 160 tisíc, respektive něco přes 149 tisíc korun hrubého měsíčně.

Přes stotisícovou hranici jdou i platy v některých poradenských a auditorských firmách. Například zaměstnanci poradenské společnosti McKinsey berou podle zjištění Ekonomu v průměru 135 tisíc korun měsíčně. V tomto případě ale údaj zahrnuje i mzdy a odměny nejvyššího vedení. Poměrně slušně si žijí i zaměstnanci bankovních společností. Nejštědřejší je v tomto odvětví J&T Banka.

Naopak nejméně si vydělají lidé zaměstnaní v maloobchodních řetězcích a potravinářském průmyslu. Jejich hrubá mzda mnohdy nepřesáhne 20 tisíc korun. Například obchodní řetězce Ahold, Hruška a Billa zaměstnancům měsíčně vyplácí zhruba 17 700 až 19 500 hrubého měsíčně.

Zdaleka nejhůř vyšli z porovnání Ekonomu zaměstnanci plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel. Na vině jsou trvající problémy, kvůli kterým výroba často stojí. Průměrná hrubá měsíční mzda zde činí 16 367 korun.

Obálka týdeníku Ekonom
Obálka týdeníku Ekonom | Foto: Ekonom

Podrobné žebříčky najdete v aktuálním vydání týdeníku Ekonom. Dozvíte se také, kolik firem už mzdy zvýšilo nebo kolik společností nabírá zaměstnance, nebo je naopak propouští.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy