Už jste také naletěli? Nový trik prodejců pojištění

Ekonomika Ekonomika
24. 1. 2014 12:25
Nepoctiví prodejci si vymysleli vlastní úřad, parazitují na asociaci.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nepoctiví prodejci pojištění mají nový trik. Vymysleli si vlastní úřad, pod jehož záštitou zvou na prodejní schůzky. Informuje o tom časopis dTest.

Na poradenskou linku časopisu se obrátila žena, kterou kontaktovala Asociace pojišťoven České republiky za účelem "kontroly smlouvy o životním pojištění". Až na osobní schůzce se zástupce této neexistující organizace představil také jako pracovník makléřské společnosti.

Asociace pojišťoven ČR neexistuje, podvodníci nicméně parazitují na existující značce. Jedinou skutečnou oborovou organizací je totiž Česká asociace pojišťoven. Názvy jsou podobné, ale pro spotřebitele představují zásadní rozdíl.

"Takzvaná Asociace pojišťoven ČR je jen fiktivním subjektem, kterým se zaštiťuje operátorka při sjednávání schůzky spotřebitele s pojišťovacím agentem. Ten pak spotřebiteli nabídne uzavření nové smlouvy, z níž má provizi, a často ho přiměje ke zrušení původní, třeba i výhodnější smlouvy," varuje Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTestu.

Volající operátor zná osobní údaje volaného a tvrdí, že Asociace má zákonnou povinnost kontrolovat podmínky jeho životního pojištění.

"Zákon žádnou povinnost kontrolovat podmínky smluv nestanoví a společně s nepravdivým tvrzením o existenci Asociace pojišťoven ČR se tedy jedná o klamavou obchodní praktiku podle zákona o ochraně spotřebitele," uvádí postup na pravou míru Lukáš Zelený.

Dílem hovoru je sjednání schůzky se zástupcem "asociace", který pak až na schůzce sdělí, že pracuje rovněž pro makléřskou společnost. Jde tedy jen o jiný způsob, jak se dostat k možným zákazníkům až do domácnosti.

"Důrazně varujeme spotřebitele, aby si předem ověřili identitu volající organizace i osoby, s níž se mají setkat. Je třeba nepodlehnout nátlaku, na místě nerušit žádné smlouvy a trvat na dostatečné lhůtě k prostudování veškerých dokumentů a pojistných podmínek," zdůrazňuje Lukáš Zelený.

Poškozenými jsou v tomto případě nejen lidé, ale také pojišťovny - včetně České asociace pojišťoven. "Tímto jednáním je porušován Kodex etiky v pojišťovnictví, který Česká asociace pojišťoven vydala. Zároveň jde o nekalou soutěž, měly by se tedy bránit i samotné pojišťovny," vyzývá Lukáš Zelený.

 

Právě se děje

Další zprávy