Třicetkrát levnější data a švýcarský veletoč. Vodafone zlevní roaming mimo EU, konkurence ne

Jan Úšela Jan Úšela
13. 7. 2017 8:11
Vodafone více než třicetkrát zlevní datový roaming v 58 zemích světa, které nejsou členy EU. Ceny za roamingové volání zůstanou beze změny. Ve srovnání s roamingovými ceníky konkurentů je Vodafone levnější. Při koupi roamingového datového balíčku ho ale konkurenční O2 v ceně předčí. Vodafone přesto vychází lépe při srovnání cen za roamingové volání.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Praha - Tuzemské zákazníky Vodafonu čeká od 27. července příjemná změna. Ceny za používání mobilního internetu ve vybraných zemích mimo Evropskou unii jim operátor více než třicetkrát sníží. Místo současných 252 korun za megabajt budou nově platit pouze 7,7 koruny. Ceny za volání a posílání SMS ze států mimo unii ovšem Vodafone zachová v původní výši.

Roamingové poplatky byly od 15. června zrušeny v zemích EU, na Islandu, v Norsku a v Lichtenštejnsku. Češi a další občané evropských států v nich nyní volají a "datují" za domácí ceny.

Evropská roamingová regulace se netýká ostatních zemí. Vodafone proto od konce července zlevní ve Švýcarsku, USA, Turecku, Egyptě a dalších 54 zemích. Operátor navíc slibuje, že levnější internetový roaming svým zákazníkům v druhé půlce roku poskytne také z dalších států, v nichž si zatím za jeden megabajt účtuje přes 300 korun.

Zbylí dva hlavní tuzemští operátoři, O2 a T‑Mobile, informovali, že se k úpravám roamingových ceníků nechystají.

Švýcarský veletoč

Ohlášené zlevnění roamingových dat Vodafonu přichází měsíc poté, co operátor svým tuzemským klientům citelně zvýšil roamingové poplatky za používání mobilu ve Švýcarsku. Cena příchozího hovoru tehdy vzrostla padesátkrát z necelých 40 haléřů za minutu na téměř 18 korun. Cena dat dokonce vyskočila více než stopadesátkrát. Místo původní 1,63 koruny za jeden megabajt se dosud platí 252 korun.

Nejlevnější datové roamingy

  • 8,5 Kč stojí 1 MB mobilního internetu u T‑Mobilu při aktivaci datového tarifu pro Egypt, USA či Turecko. Pokud si zákazník tento balíček nespustí, platí za 1 MB 75 korun v rámci zemí patřících do takzvané zóny 2.
  • 7,7 Kč stojí nová základní sazba cena za jeden MB, který zákazníci Vodafonu prosurfují v 58 vybraných zemích mimo EU. Také tento operátor má datový roamingový balíček, za 100 MB na jediný den klient zaplatí 199 korun.
  • 3,3 Kč je cena za 1 MB dat u O2, pokud si zákazník aktivuje datový roamingový tarif Top svět. Balíček platí pro surfování v Egyptě, Švýcarsku a dalších 16 zemích. Pokud klient nepoužije tento tarif, platí 240 korun za 1 MB.

"Náklady na roaming ve Švýcarsku, který není na úrovni velkoobchodních cen regulovaný a stojí násobně víc než v EU, jsme nechtěli dále přenášet na všechny zákazníky," zdůvodňovala před měsícem krok firmy její mluvčí Markéta Kuklová.

Od konce července ale Vodafone ceny švýcarského roamingu opět sníží - byť se na hodnoty platné před červnem už nedostanou. Proč se firma k podobnému "cenovému veletoči" uchýlila, ovšem její zástupci nedovedou zcela vysvětlit. 

"Stále platí, že Švýcarsko je pro nás destinací s nejdražšími roamingovými podmínkami v Evropě. I tak se ho ale chystané zlevnění týká," říká druhá mluvčí operátora Veronika Exnerová.

Srovnatelná data, levnější volání

Vodafone přitom úpravou cen svého datového roamingu spíše jen dohání zbylé dva hlavní konkurenty. T‑Mobile si za jeden roamingový megabajt z "neunijních" zemí, jako je Švýcarsko či Egypt, účtuje v základní sazbě 75 korun. O2 dokonce 240 korun. U obou firem ale existuje možnost využití speciálních datových tarifů pro zahraničí.

"Náš nový datový balíček Top Svět nabízí 150 MB dat za cenu 499 korun. Jeden megabajt tak vyjde na 3,3 koruny," uvádí mluvčí O2 Lucie Pecháčková, jejíž firma je tak oproti Vodafonu levnější. Jeden megabajt u podobného roamingového balíčku T‑Mobilu pak v přepočtu vyjde na 8,50 koruny. Ze tří operátorů je tedy nejdražší. 

Roamingová nabídka Vodafonu přesto vychází výhodněji při srovnání cen příchozích a odchozích hovorů uskutečněných ze zemí ležících blízko EU, třeba Srbska nebo Černé Hory. Jeho ceníkových 30 korun za minutu příchozího volání je o pět korun méně, než kolik si bere T‑Mobile. V případě O2 činí suma za příchozí roamingový hovor 42 korun.

Vodafone navíc dává možnost, jak na dražším zahraničním volání z nečlenských států EU dále ušetřit. Jako jediný z operátorů nabízí telefonování přes internetové wi‑fi sítě. 

Při takovémto způsobu volání zákazník využívá speciální aplikaci a bezdrátové wi‑fi připojení v kavárně nebo na veřejném prostranství. Při uskutečnění hovoru nevyčerpává žádná data ze svého internetového přídělu. Vodafone mu pak hovory účtuje podle cen jeho domácího tarifu.

Takovýto způsob volání ovšem mohou využít pouze zákazníci, jejichž mobily zmiňovanou technologii podporují. Musí se navíc spolehnout, že signál wi‑fi sítě, kterou pro hovor použijí, bude dostatečně silný.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy