Třicetkrát levnější data a švýcarský veletoč. Vodafone zlevní roaming mimo EU, konkurence ne

Jan Úšela Jan Úšela
13. 7. 2017 8:11
Vodafone více než třicetkrát zlevní datový roaming v 58 zemích světa, které nejsou členy EU. Ceny za roamingové volání zůstanou beze změny. Ve srovnání s roamingovými ceníky konkurentů je Vodafone levnější. Při koupi roamingového datového balíčku ho ale konkurenční O2 v ceně předčí. Vodafone přesto vychází lépe při srovnání cen za roamingové volání.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Praha - Tuzemské zákazníky Vodafonu čeká od 27. července příjemná změna. Ceny za používání mobilního internetu ve vybraných zemích mimo Evropskou unii jim operátor více než třicetkrát sníží. Místo současných 252 korun za megabajt budou nově platit pouze 7,7 koruny. Ceny za volání a posílání SMS ze států mimo unii ovšem Vodafone zachová v původní výši.

Roamingové poplatky byly od 15. června zrušeny v zemích EU, na Islandu, v Norsku a v Lichtenštejnsku. Češi a další občané evropských států v nich nyní volají a "datují" za domácí ceny.

Evropská roamingová regulace se netýká ostatních zemí. Vodafone proto od konce července zlevní ve Švýcarsku, USA, Turecku, Egyptě a dalších 54 zemích. Operátor navíc slibuje, že levnější internetový roaming svým zákazníkům v druhé půlce roku poskytne také z dalších států, v nichž si zatím za jeden megabajt účtuje přes 300 korun.

Zbylí dva hlavní tuzemští operátoři, O2 a T‑Mobile, informovali, že se k úpravám roamingových ceníků nechystají.

Švýcarský veletoč

Ohlášené zlevnění roamingových dat Vodafonu přichází měsíc poté, co operátor svým tuzemským klientům citelně zvýšil roamingové poplatky za používání mobilu ve Švýcarsku. Cena příchozího hovoru tehdy vzrostla padesátkrát z necelých 40 haléřů za minutu na téměř 18 korun. Cena dat dokonce vyskočila více než stopadesátkrát. Místo původní 1,63 koruny za jeden megabajt se dosud platí 252 korun.

Nejlevnější datové roamingy

  • 8,5 Kč stojí 1 MB mobilního internetu u T‑Mobilu při aktivaci datového tarifu pro Egypt, USA či Turecko. Pokud si zákazník tento balíček nespustí, platí za 1 MB 75 korun v rámci zemí patřících do takzvané zóny 2.
  • 7,7 Kč stojí nová základní sazba cena za jeden MB, který zákazníci Vodafonu prosurfují v 58 vybraných zemích mimo EU. Také tento operátor má datový roamingový balíček, za 100 MB na jediný den klient zaplatí 199 korun.
  • 3,3 Kč je cena za 1 MB dat u O2, pokud si zákazník aktivuje datový roamingový tarif Top svět. Balíček platí pro surfování v Egyptě, Švýcarsku a dalších 16 zemích. Pokud klient nepoužije tento tarif, platí 240 korun za 1 MB.

"Náklady na roaming ve Švýcarsku, který není na úrovni velkoobchodních cen regulovaný a stojí násobně víc než v EU, jsme nechtěli dále přenášet na všechny zákazníky," zdůvodňovala před měsícem krok firmy její mluvčí Markéta Kuklová.

Od konce července ale Vodafone ceny švýcarského roamingu opět sníží - byť se na hodnoty platné před červnem už nedostanou. Proč se firma k podobnému "cenovému veletoči" uchýlila, ovšem její zástupci nedovedou zcela vysvětlit. 

"Stále platí, že Švýcarsko je pro nás destinací s nejdražšími roamingovými podmínkami v Evropě. I tak se ho ale chystané zlevnění týká," říká druhá mluvčí operátora Veronika Exnerová.

Srovnatelná data, levnější volání

Vodafone přitom úpravou cen svého datového roamingu spíše jen dohání zbylé dva hlavní konkurenty. T‑Mobile si za jeden roamingový megabajt z "neunijních" zemí, jako je Švýcarsko či Egypt, účtuje v základní sazbě 75 korun. O2 dokonce 240 korun. U obou firem ale existuje možnost využití speciálních datových tarifů pro zahraničí.

"Náš nový datový balíček Top Svět nabízí 150 MB dat za cenu 499 korun. Jeden megabajt tak vyjde na 3,3 koruny," uvádí mluvčí O2 Lucie Pecháčková, jejíž firma je tak oproti Vodafonu levnější. Jeden megabajt u podobného roamingového balíčku T‑Mobilu pak v přepočtu vyjde na 8,50 koruny. Ze tří operátorů je tedy nejdražší. 

Roamingová nabídka Vodafonu přesto vychází výhodněji při srovnání cen příchozích a odchozích hovorů uskutečněných ze zemí ležících blízko EU, třeba Srbska nebo Černé Hory. Jeho ceníkových 30 korun za minutu příchozího volání je o pět korun méně, než kolik si bere T‑Mobile. V případě O2 činí suma za příchozí roamingový hovor 42 korun.

Vodafone navíc dává možnost, jak na dražším zahraničním volání z nečlenských států EU dále ušetřit. Jako jediný z operátorů nabízí telefonování přes internetové wi‑fi sítě. 

Při takovémto způsobu volání zákazník využívá speciální aplikaci a bezdrátové wi‑fi připojení v kavárně nebo na veřejném prostranství. Při uskutečnění hovoru nevyčerpává žádná data ze svého internetového přídělu. Vodafone mu pak hovory účtuje podle cen jeho domácího tarifu.

Takovýto způsob volání ovšem mohou využít pouze zákazníci, jejichž mobily zmiňovanou technologii podporují. Musí se navíc spolehnout, že signál wi‑fi sítě, kterou pro hovor použijí, bude dostatečně silný.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Aktualizováno před 59 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy