Stavební spořitelny sebraly odvahu, půjčí i na lednici

Olga Skalková
15. 4. 2015 7:04
Spořitelny teď půjčují i na věci, na něž si lidé zatím museli brát spotřebitelské úvěry.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Stavební spořitelny nově půjčují i na věci, na které dříve peníze nedávaly. Poskytují například úvěry na nábytek nebo běžné spotřebiče jako třeba ledničky či pračky. V budoucnu by rády půjčovaly třeba i na studium.

Kvůli rekordně levným hypotékám totiž lidé o úvěry od stavebních spořitelen ztrácejí zájem. Zatímco hypotéku lze nyní sehnat s úrokem pod dvě procenta, u půjčky od spořitelny jsou to v průměru o dvě až čtyři procenta víc.

Spořitelny se to snaží zvrátit tím, že nově půjčují i na věci, na něž si lidé zatím museli brát spotřebitelské úvěry. Ty jsou přitom výrazně dražší – sazby v průměru stále přesahují 13 procent.

Stavební spořitelny dosud půjčovaly peníze jen na pořízení nebo rekonstrukci nemovitosti určené k bydlení. Pokud i na nákup věcí, tak jen těch, které byly pevnou součástí bytu či domu – například na zabudované kuchyňské linky nebo spotřebiče. Na spoření totiž jde státní příspěvek a ministerstvo financí kontroluje, na co spořitelny půjčují.

Zákon přitom jasně neříká, na co peníze přesně mohou jít. Spořitelny se však dosud držely zmíněného striktního přístupu, aby se případně nedostaly do rozporu s předpisy. Pod tlakem konkurence hypoték se ale rozhodly pro mírnější posuzování žádostí o úvěr.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy