Stavební spořitelny sebraly odvahu, půjčí i na lednici

Olga Skalková
15. 4. 2015 7:04
Spořitelny teď půjčují i na věci, na něž si lidé zatím museli brát spotřebitelské úvěry.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Stavební spořitelny nově půjčují i na věci, na které dříve peníze nedávaly. Poskytují například úvěry na nábytek nebo běžné spotřebiče jako třeba ledničky či pračky. V budoucnu by rády půjčovaly třeba i na studium.

Kvůli rekordně levným hypotékám totiž lidé o úvěry od stavebních spořitelen ztrácejí zájem. Zatímco hypotéku lze nyní sehnat s úrokem pod dvě procenta, u půjčky od spořitelny jsou to v průměru o dvě až čtyři procenta víc.

Spořitelny se to snaží zvrátit tím, že nově půjčují i na věci, na něž si lidé zatím museli brát spotřebitelské úvěry. Ty jsou přitom výrazně dražší – sazby v průměru stále přesahují 13 procent.

Stavební spořitelny dosud půjčovaly peníze jen na pořízení nebo rekonstrukci nemovitosti určené k bydlení. Pokud i na nákup věcí, tak jen těch, které byly pevnou součástí bytu či domu – například na zabudované kuchyňské linky nebo spotřebiče. Na spoření totiž jde státní příspěvek a ministerstvo financí kontroluje, na co spořitelny půjčují.

Zákon přitom jasně neříká, na co peníze přesně mohou jít. Spořitelny se však dosud držely zmíněného striktního přístupu, aby se případně nedostaly do rozporu s předpisy. Pod tlakem konkurence hypoték se ale rozhodly pro mírnější posuzování žádostí o úvěr.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy